namaz
namaz
namaz blog

İSTİBRA

İstibra, erkeklerin idrardan sonra, idrar sızıntısının tamamen kesilmesini beklemelerine istibra denir. Yani idrar yolunu idrardan tamamen temizlemek demektir.

İstibra yapmak vacibdir. Özellikle abdest almadan önce, sızıntının kesilmesine çalışmalı, sonra abdest almalıdır.

İdrar sızıntısını durdurmak için; tuvaletten çıktıktan sonra hemen abdest almayıp biraz yürümek veya öksürmek veya ayakları biraz hareket ettirmek gibi yollarla, idrar yollarında kalmış olan sızıntıların dışarı çıkması temin edilebilir. Herkes kendi durumunu bilerek bu yollardan birini tatbik eder. Mühim olan sızıntının kesilmesidir. Bazı din adamları 40 adım atmak, 5 dakika beklemek gereklidir diye tenkinlerde bulunur.

İdrardan sonra istibranın yapılması durumu, abdestin sıhhatına mani olan idrar sızıntısını kesmek içindir. İdrarını yaptıktan hemen sonra, istibra yapmadan abdest alan ve bu sırada da kendisinden idrar akıntısı gelen kimsenin aldığı abdest, haberi olmadan bozulur ve bu abdestle kılınan namaz da sahih olmaz.

"İdrardan sakınınız. Çünkü kabir azabının çoğu ondandır." (Ibn Mace, Tâhâret 26; Nesaî, Sehv 88)

Kadınlara istibra gerekmez. Onların idrar yaptıktan sonra hemen abdest almayıp bir süre beklemeleri kafidir.

 

 "Ey iman edenler, rüku edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz." (Hac Suresi, 77. Ayet)
REKLAM
DİNİ BİLGİLER
BİLGİ

Namazsitesi.com
temel namaz bilgilerinin yer aldığı, güvenilir dini kaynaklar ışığında oluşturulmuş bir web sitesidir.