namaz
namaz sitesi menü

Ettehiyyatü Duası Şafii Mezhebi

Ettehiyyatü duası mezhepler tarafından farklı okunabiliyor, çok büyük farklılıklar olmasa da bazı kelimeleri farklıdır. Bunun nedeni de mezheplerin dayandığı farklı hadislerin ve bu hadislerde geçen duaların olması. Aslında bütün bu Ettehiyyatü duaları okunabilir, bir sakınca yoktur. Şafi mezhebine göre Ettehiyyatü duası okunuşu ve anlamı şu şekildedir.

Ettehiyyatü Okunuşu (Şafii)

Et-tehiyyatü El-mübarekâtü Es-salevatü Et-tayyibatü lillahi
Es-selamü aleyke eyyühen-nebiyyü ve rahmetullahi ve berekâtühü 
Es-selamü aleyna ve ala ibadillah-is-salihin. 
Eşhedü el-la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden Resulullah.

REKLAM

Ettehiyyatü Anlamı

(Tahiyyatlar (bütün övgüler), mübarekatler (bereketli şeyler), salavatlar ve tayyibat (salih ameller) Allah’a mahsustur. Ey Peygamber! Allah'ın selam, rahmet ve bereketi senin üzerine olsun. Selam, bizim ve Allah'ın salih kullarının üzerine olsun. Ben şehadet ederim ki, Allah’tan başka ilah kimse yoktur. Yine şehadet ederim ki, Hz. Muhammed, Allah’ın resulüdür.

Namazlarda Ettehiyyatü duası okumak farz mı?

İbni Abbas (ra) bir hadisinde; "Hz. Peygamber (a.s.v) bize teşehhüdü, Kur'an'dan bir sure öğretir gibi öğretir ve şöyle buyururdu" diyerek, yukarıda Ettehiyyatü (Teşehhüd, Tahhiyat) duasını söylemiştir. Şafii mezhebi de bu hadise göre bu duayı okurlar.

Hanefiler ile Hanbeliler ise biraz daha farklı okumaktadırlar. Anlam olarak baktığımızda iki Ettehiyyatü de aynıdır, sadece arapça okunuşunda biraz farklılıklar vardır.

Bakınız: Ettehiyyatü

Din alimleri bütün bu duaların caiz olduğu hususunda ittifak etmişlerdir. Hangisinin daha faziletli olduğu hakkında ise görüş farklılıkları bulunmaktadır.

Peygamber Efendimiz (S.a.v.) bir hadisi şerifinde;

"Sen ettehiyyatü'yü okuduğun veya oturduğun zaman, senin namazın tamam olmuştur."  buyurmuştur.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir