namaz
namaz sitesi menü

Namaz Sureleri

Namazda bir miktar Kuran-ı Kerim okumak gerekir. Namazın farzlarından olan kıraat, "Kuran-ı Kerim okumak" demektir. Namazda okunması gereken asgari miktar, kısa üç ayet veya buna denk bir uzun ayettir. Namazda okunan sureler, surelerin arapçası, türkçe okunuşu ve anlamı ile sesli okunuşlarını namaz sureleri sayfamızdan bulabilirsiniz.

REKLAM

Namaz sureleri olarak Kuran-ı Kerim’in sonunda yer alan kısa sureler veya uzun olan surelerinde bazı ayetleri okunabilmektedir.

Kur'an'daki son 10 sureyi sırasıyla tek bir sayfada görmek için ayrıca bakabilirsiniz: Kısa Sureler

 

» Fatiha Suresi

» Ayetel Kürsi

» Amenerrasulü

» Hüvallahüllezi

» Yasin Suresi

» Beled Suresi

» Şems Suresi

» Leyl Suresi

» Duha Suresi

» İnşirah Suresi

» Tin Suresi

» Alak Suresi

» Kadir Suresi

» Beyyine Suresi

» Zilzal Suresi

» Adiyat Suresi

» Kaaria Suresi

» Tekasür Suresi

» Asr Suresi

» Hümeze Suresi

» Fil Suresi

» Kureyş Suresi

» Ma'un Suresi

» Kevser Suresi

» Kafirun Suresi

» Nasr Suresi

» Tebbet Suresi

» İhlas Suresi

» Felak Suresi

» Nas Suresi

 

Namazlarda Fatiha Suresi’nden sonra okunan kısa sureler veya en az üç ayet uzunluğundaki bir ayet okunabilmektedir. Örneğin; Ayetel kürsi Bakara suresinin 255. ayetidir. Yani sadece bir ayettir. Ama uzun bir ayet olduğu için Ayetel Kürsi namazlarda okunabilir.

REKLAM

Sureleri okurken; surelerin okunma sırası, surenin kısalığı uzunluğu gibi konulara dikkat edilerek sünnete rivayet edilmesi önemlidir. Örneğin namaz kılarken sureleri, Kur’an-ı Kerim’deki sıralandığı gibi okumak, ilk rekatta okunan sure diğerlerine göre daha uzun olması gibi konular önemlidir.

Bakınız: Namaz sureleri sırası

Namaz sureleri ile birlikte namazda okunan Sübhaneke, Ettehiyyatü, Rabbena duası, Kunut duaları gibi duaları da bu sayfamızdan öğenebilir ve ezberleyebilirsiniz.

Bakınız: Namaz duaları

 

İlginizi Çekebilir

Namaz nasıl kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir