namaz
namaz
namaz blog

KEVSER SURESİ

Kevser Suresi türkçe okunuşu, meali ve kevser suresinin tefsiri.

Sesli Dinle


Kevser Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- İnnâ a'taynâkel kevser
2- Fesalli lirabbike venhar
3- İnne şânieke hüvel'ebter

Kevser Suresi Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Şüphesiz biz sana Kevser i verdik.
2- O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.
3- Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.

 

Kevser suresinde, Peygamber Efendimiz'e (s.a.v.) dünya ve ahirette verilen nimetlerden bahsedilmektedir. Hz. Peygamber’e Allah’a kulluk etmesi ve kurban kesmesi emredilmektedir. Kur'an-ı Kerim'in en kısa suresidir.

Hz. Enes (ra)'ın rivayet ettiğine göre, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Kevser hakkında şöyle buyurmuştur: "Bu, Allah'ın bana Cennet'te verdiği bir nehirdir. Onun toprağı misktir, suyu sütten daha beyaz ve baldan daha tatlıdır" (Tirmizi)

Kevser Suresi tefsiri

Surede geçen ve sureye ismini veren Kevser için; "dünya ve ahiretin şerefi, ilim ve amel bakımından son derece çok olan hayır, demektir" (El-Beydâvi)

Diyanetin tefsirine göre, Resulullah Efendimiz'in (s.a.v.) erkek çocuğu yaşamadığı için kendisine "sonu yok, nesli kesik" diyen müşriklerin sözlerinden dolayı üzülmüş olan Hz. Peygamber’e (s.a.v.) kevser, yani bitip tükenmez nimetler verildiği müjdelenerek üzüntüsü giderilmiş, müşriklerin bu konudaki dedikoduları reddedilmiş ve Hz. Peygamber’in (s.a.v.) şanının yüceliği gösterilmiştir.

Kevser suresi 2. qyetinde, kendisine pek çok hayır lutfedilmiş olan Hz. Peygamber’in (s.a.v.) bu nimetlerin şükrünü eda etmek üzere sadece Allah’a yönelerek namaz kılması ve O’nun rızası için değerli mallarından kurban kesmesi emredilmiş; bu suretle putlar için kurban kesen müşriklerin çok tanrılı inancını silip tevhid inancını yerleştirmesi ve kesilen kurbanlar sayesinde sosyal yardımın sağlanması amaçlanmıştır.

« Namaz Sureleri »


REKLAM
DİNİ BİLGİLER

BİLGİ

Namazsitesi.com temel namaz bilgilerinin yer aldığı, güvenilir dini kaynaklar ışığında oluşturulmuş bir web sitesidir.