namaz
namaz sitesi menü

Kevser Suresi

Kuran-ı Kerim'de yüzsekizinci sırada olan Kevser Suresi 3 ayetten oluşması sebebiyle en kısa surelerden biridir. Kevser Suresinin türkçe okunuşu, anlamı ve sesli olarak okunuşu ile sureyi ezberleyebilir, aynı zamanda surenin konusunu ve tefsirini öğrenebilirsiniz.

Kevser Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- İnnâ a'taynâkel kevser
2- Fesalli lirabbike venhar
3- İnne şânieke hüvel'ebter

REKLAM

Sesli Dinle


Kevser Suresi Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Şüphesiz biz sana Kevser i verdik.
2- O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.
3- Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.

Kevser suresi konusu

Kevser suresi 108. sıradadır ve 30. cüzde yer alır. Kevser suresinin konusunda, Peygamber Efendimiz'e (s.a.v.) dünya ve ahirette verilen nimetlerden bahsedilmektedir. Hz. Peygamber’e Allah’a kulluk etmesi ve kurban kesmesi emredilmektedir. Kur'an-ı Kerim'in en kısa suresidir.

Hz. Enes (ra)'ın rivayet ettiğine göre, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Kevser hakkında şöyle buyurmuştur: "Bu, Allah'ın bana Cennet'te verdiği bir nehirdir. Onun toprağı misktir, suyu sütten daha beyaz ve baldan daha tatlıdır" (Tirmizi)

Kevser Suresi tefsiri

Surede geçen ve sureye ismini veren Kevser için; "dünya ve ahiretin şerefi, ilim ve amel bakımından son derece çok olan hayır, demektir" (El-Beydâvi)

Diyanetin tefsirine göre, Resulullah Efendimiz'in (s.a.v.) erkek çocuğu yaşamadığı için kendisine "sonu yok, nesli kesik" diyen müşriklerin sözlerinden dolayı üzülmüş olan Hz. Peygamber’e (s.a.v.) kevser, yani bitip tükenmez nimetler verildiği müjdelenerek üzüntüsü giderilmiş, müşriklerin bu konudaki dedikoduları reddedilmiş ve Hz. Peygamber’in (s.a.v.) şanının yüceliği gösterilmiştir.

Kevser suresi 2. ayetinde, kendisine pek çok hayır lutfedilmiş olan Hz. Peygamber’in (s.a.v.) bu nimetlerin şükrünü eda etmek üzere sadece Allah’a yönelerek namaz kılması ve O’nun rızası için değerli mallarından kurban kesmesi emredilmiş; bu suretle putlar için kurban kesen müşriklerin çok tanrılı inancını silip tevhid inancını yerleştirmesi ve kesilen kurbanlar sayesinde sosyal yardımın sağlanması amaçlanmıştır.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir