namaz
namaz sitesi menü

Namaz Sureleri Sırası

Namazda Kuran-ı Kerim okumak farzdır. Namazlarda İlk önce Fatiha suresi ve sonrasında zammı sureler okunur. Bu sureleri okurken sünnete uymamız önemlidir. Namaz sureleri sırası bu nedenle önemlidir ve namaz kılarken namaz surelerinin okuma sırasına dikkat etmemiz gerekir. Surelerin Kuran'daki sıraya göre okunması sünnete uygundur.

Zammı sure; Namazlarda Fatiha Suresi okunduktan sonra okunana kısa surelere, en az üç ayete veya en az üç ayet uzunluğundaki bir ayete verilen isimdir.

Bakınız: Zammı sure nedir?

REKLAM

Namaz surelerinin okuma sırası nasıl olmalıdır

Fatiha suresini namazlarda okumak vacip olduğu için Fatiha süresi zammı surelerden sayılmaz.

Namaz kılarken namaz surelerini, Kur'an-ı Kerim'deki sıralandığı gibi okumak uygundur.

Sure atlamadan sırasıyla okumak gerekir. Eğer atlanacak ise en az iki sure atlamak gerekmektedir.

İkinci okunan sure, birinci okunan sureden, ayet sayısı olarak daha kısa olmalıdır.

Bir sureyi veya ayeti okuduktan sonra, ardından önceki bir sureyi veya ayeti okumak mekruhtur. Fakat bu, namazı geçersiz kılacak bir durum değildir. (İbn Abidîn, Reddü’l-muhtar, II, 148, 269)

Namazlarda, ikinci rekatta birinci rekattan daha uzun sure okumanın mekruh olduğunu söylemektedir. Bilerek okunmazsa mekruh olmaz ve okunmaya başlanmışsa artık terk edilmez, devam edilir. (Halebi)

Her rekatta aynı sureyi okumak mekruhtur. Özellikle namaz kıldıran imamın aynı namazların aynı rekatlarında, aynı sure ve ayetleri okumayı adet edinmesi mekruhtur. (Tam ilmihal)

Namaz sureleri sırası örnekler

Namaz sureleri sırası için 4 rekatlı namazlarda (öğle, ikindi ve yatsı namazlarının sünnetlerinde) Fatiha Suresinden sonra 1. 2. 3. ve 4. rekatlarda okunabilecek sureler örnek olarak sıraları ile aşağıda verilmiştir.

- Fil Suresi, Kureyş Suresi, Ma'un Suresi, Kevser Suresi

- Kureyş Suresi, Nasr Suresi, Tebbet Suresi, İhlas Suresi

- Fil Suresi, Kevser Suresi, Kafirun Suresi, İhlas Suresi

- Tebbet Suresi, İhlas Suresi, Felak Suresi, Nas Suresi

- Kafirun Suresi, Nasr Suresi, Tebbet Suresi, İhlas Suresi

- Fil Suresi, Kevser Suresi, Kafirun Suresi, Nasr Suresi

- Ma'un Suresi, Nasr Suresi, Felak Suresi, Nas Suresi

Namaz sureleri sırası için Diyanet kurumunun yayınladığı hükümde; "namazlarda sure ve ayetlerin sırasına uygun okunmaması mekruhtur. Faka, namazı bozacak ve tekrar kılmayı gerektirecek bir durum değildir." denmektedir.

Namaz surelerini (Fatiha, Ayetel Kürsi, İhlas, Kevser, Asr, Felak, Nas...) sayfamızdan dinleyebilir, anlamlarını öğenebilir ve ezberleyebilirsiniz: Namaz sureleri

 

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir