namaz
namaz sitesi menü

Ezan Duası

Ezan işitildiği zaman ezanı dinlemek, ezanı içinden tekrar etmek, ezan bitince de Peygamberimiz’e (Sav) salavat getirmek ve ezan duasını okumak sünnettir. Ezanın bitiminden sonra Hz. Peygamber'in (Sav) öğrettiği ve okuyanların şefaatine vesile olacağını haber verdiği duaya ezan duası denir. Ezan duası okunuşu, anlamı ve sesli bir ezan duasını sayfamızdan bulabilirsiniz.

Ezan duası okunuşu

Allahumme Rebbe hazihi'd-da'veti't-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate. vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü'l-mîâd.

Ezan duası anlamı

Allah'ım! Ey bu tam davetin ve kılınacak namazın Rabb'i, Muhammed'e (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi ver, O'nu kendisine vaadettiğin Makam-ı Mahmud'a ulaştır.

REKLAM

İlgili hadisler

Peygamber Efendimiz'in (sav) ezan duası okumanın faziletini aktardığı hadisi şerif şöyledir;

"Kim ezanı işittiği zaman, Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın Rabbi olan ALLAH'ım Muhammed (s.a.v)'e vesileyi ve fazileti ver. O'nu kendisine va'dettiğin Makam-ı Mahmud'a ulaştır, diye dua ederse kıyamet gününde o kimseye şefaatim vacip olur." (Buhari)

Ayrıca Sehl bin Sa'd'dan (ra) rivayet edilen hadise göre Resulüllah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"İki dua varki, bunlar geri çevrilmezler: Ezan zamanında yapılan dua ve insanların birbirine girdiği şiddetli savaş anında..." (Ebû Davud)

Bu hadislerden de anlaşılacağı gibi ezanın ve ezan duasının fazileti çoktur. Ezan vakitleri duanın reddedilmediği vakitler olup, ezanı tekrar etmek, her ezandan sonra dua etmek ve ezan duası okumak çok faziletlidir.

Sesli Dinle

Okuyan: Mehmet Emin Ay

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir