namaz
namaz sitesi menü

Salli Barik Duaları

Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları namazlarda oturuş sırasında okunan iki duadır. Kısaca Salli Barik diye bilinen bu dualar Peygamber Efendimiz'e (sav) salavat getirilen dualar olarak çok faziletlidir ve Salavat Duaları olarakta bilinir. Salli ve barik dualarının okunuşu ve türkçe anlamlarını sayfamızdan inceleyebilir, sesli okunuşlarını dinleyebilirsiniz.

Allahümme Salli Okunuşu

Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed.
Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim.
İnneke hamidün mecîd.

Allahümme Barik Okunuşu

Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed.
Kemâ bârekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim.
İnneke hamidün mecîd.

REKLAM

Allahümme Salli Anlamı

Ey Allah'ım! İbrâhîm'e "Aleyhisselâm" ve âline (ailesine) rahmet ettiğin gibi, (Efendimiz) Muhammed'e "aleyhisselâm" ve âline de rahmet eyle. Muhakkak Sen hamîd (övülen) ve mecîdsin (şanı büyük)

Allahümme Barik Anlamı

Ey Allah'ım! İbrâhîm'e Aleyhisselâm ve âline bereketler ihsan ettiğin gibi, (Efendimiz) Muhammed'e "aleyhisselâm" ve âline de bereketler ihsan eyle. Muhakkak Sen hamîd (övülen) ve mecîd'sin (şanı büyük).

 

Salli Barik Sesli Okunuşları

Allahümme Salli


Allahümme Barik


Namaz kılarken son oturuşlarda Salli Barik dualarının okunması hadisle sabittir. Bundan dolayı namazlarda bu duaları okumak sünnettir. (Hanefi ve Mâliki mezhebine göre sünnet, Şafiî ve Hanbeli mezhebine göre ise en az, "Allahümme salli alâ Muhammed" demek farzdır)

Sahabeler, Hz. Peygamber'e (sav);

"Biz sana nasıl selâm getireceğimizi biliyoruz, fakat nasıl salât getireceğiz? bunu bilmiyoruz." diye sorunca Peygamber Efendimiz'de (sav) bu duaları öğretmiştir. (Buhari)

İki duanın da anlamları hemen hemen aynıdır, birinde "rahmet eyle" (Kemâ salleyte) kelamı vardır, diğerinde "bereket eyle" (Kemâ barekte) vardır.

Peygamber Efendimiz'e (sav) salavat getirilmesi Kur'an-ı Kerim ayetlerinde de geçmektedir. Hem Allah'ın bir buyruğu hem de Resullulah'ın tavsiyedisir. Bu salavatları getirmenin en güzel yolu da işte namazlarda okuduğumuz Salli Barik dualarıdır.

"Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber'e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selam edin." (Ahzab Suresi, 56. ayet)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir