namaz
namaz sitesi menü

Etek Altı ve Koltuk Altı Tıraşı Kaç Günde Bir Yapılır

Temizlik İslam dininin en önem verdiği konulardan biridir. Müslümanın her daim temiz ve bakımlı olması gerekir. Bunun kurallarından biri de vücut kıllarının temizlenmesidir. Saç, sakal, bıyık tıraşları herkes tarafında görünür olduğu için devamlı temizlenir, kesilir veya kısaltılır. Ama bunlar kadar koltuk altı tıraşı ve etek altı tıraşı (kasık bölgeleri) da önemlidir. Peki koltuk altı traşı, etek altı traşı kaç günde bir yapılır, dinen bunun bir süresi var mıdır?

REKLAM

Temizlenmek için tıraş olmak (saç, sakal, koltuk altı, etek altı) fıtrattan gelen bir şeydir. Eskiden beri tüm peygamberlerin yaptıkları bir temizliktir. İslam dininde de buna belki daha çok dikkat edilmesi gerekir. Peygamber Efendimiz'in (Sav) bu işleri her hafta yaptığına dair hadisi şerifler vardır.

Tüm mezheplere göre koltuk altı traşı ve etek altı traşı olmanın, ve bunları düzenli olarak yapmanın sünnet olduğu konusu ittifakı vardır. Bunun süresi haftalık olabilir, 15 günlük olabilir ama en fazla 40 gün olabilir diye fıkıh kaynaklarında yazmaktadır. Erkekler ve kadınlar içinde böyledir. Genellikle tıraş ederek temizlenmenin 40 günü geçmemesi gerektiği , geçtiği zaman bunun mekruh olacağı belirtilmiştir.

Etek altı tıraş bölgesi erkek ve kadın içinde göbek altından başlayıp avret çevresi bölgeleridir. Bu bölgelerin dışına çıkmadan traş olunması gerekir. Çünkü erkeklerde bacak, sırt gibi bölgelerin traş edilmesi caiz görülmemiştir.

Herkes kendi temizlenmeli

Kendi cinsi de olsa fark etmez; erkeğin erkeğe, kadının kadına, göbekle diz arasına bakmaları caiz değildir. Buralar avret bölgelerdir. Bu nedenle etek altı yani kasık kıllarını temizlemesini, traş etmesini herkes kendi yapmalıdır. Hangi yöntem olursa olsun birinin başkasına bu işleri yaptırması caiz değildir.

Özellikle erkeklerde koltuk altı mahrem bölge olmadığı için günlük hayatta başkaları tarafından görülebilir. Bu nedenle 40 günü beklemeden koltuk altı traşını daha sık, belki her hafta düzenli olarak yapılması iyi olacaktır.

Cunüp iken traş olunur mu?

Cünup olan kimse gusül abdesti almadan etek altı tıraşı, koltuk altı tıraşı olmamalı veya başka bir yerinden kıl almamalı ve tırnak kesmemelidir. Eğer kişinin bu gibi işleri yapması gerekiyorsa gusül abdesti alıp temizlendikten sonra yapmalıdır. Cünup iken tıraş olmak haram değildir veya gusül abdestine mani değildir. Ama mekruh olarak görülmüştür.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir