namaz
namaz sitesi menü

Gusül Abdestiyle Namaz Kılınır Mı?

Namazın doğru ve tam olması için, abdestin ve guslün de doğru ve tam olması lazımdır çünkü abdest namazın farzlarındandır. Namaz kılmak için cünup değilsek namaz abdesti alır namaz kılarız. Peki Gusul abdesti ile namaz kılınır mı? Ayrıca gusülden sonra namaz abdesti almaya gerek var mı?

Ergenlik çağına gelmiş her müslüman erkeğin ve kadının bazı durumlarda gusül abdesti alması farzdır. Bunun için ayrıca sayfamıza bakabilirsiniz: Gusül ne zaman alınır

Bizim sorumuz Gusül abdesti aldıktan sonra namaz kılacaksak tekrar namaz abdesti almamız gerekir mi? Bu sorunun cevabını aslında net olarak Peygamber Efendimiz (sav) vermiş ve bir hadisi şerifinde şöyle rivayet etmiştir;

"Hangi abdest gusülden daha iyi olabilir."

REKLAM

Bu hadise mütakiben bazı din adamları namaz abdesti alınarak kılınan namaz ile gusül abdesti alınarak kılınan namaz arasında sevap bakımından fark olduğunu, gusül abdesti ile kılınan namazın daha faziletli olduğunu bile söylemektedirler.

Kısaca, normal abdest aldığımızda yıkanması gereken yerler gusül abdestinde yıkandığı için ayrıca gusül abdestinden sonra namaz abdesti almak gerekmez. Gusül alırken gusıle niyet etmeniz ve doğru bir şekilde gusül abdesti alındığında gusül abdesti ile namaz kılanabilir. Şu hadisi şerife göre bunu yapmak sünnet sevabıda kazandırır.

Hz. Aişe (ra) rivayet edildiğine göre;

"Resûlullâh (sav) gusleder, iki rekat (sünnet)i ve sabah namazını(n farzını) kılardı. Onun guslettikten sonra abdesti yenilediğini hatırlamıyorum." (Ebu Davud)

Gusülden sonra namaz abdestini bozacak durumların olması (yellenmek gibi) namaz abdestini bozduğu için tekrar abdest alınması gerekir. Ama gusül abdeti aldıktan sonra abdesti bozan bir şey olmadığı sürece istenildiği kadar ve süre namaz kılınabilir.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir