namaz
namaz sitesi menü

Günah Nedir

Bir Müslümanın çocukluktan beri en çok duyduğu dini bir terimdir günah. Özellikle; öyle yapma günah, bunu yapmak günahtır, günah işledin ve benzeri cümleleri pek çoğumuz duymuşuzdur ve kullanırız. Aslında sadece İslam dinine ait bir terim değildir. Peki tam olarak olan günah nedir? Günah ile haram aynı şey midir? Günah işlenince ne olur?

REKLAM

Günahın anlamı; Dinimizin ve diğer dinlerin yapılmamasını isteyip de yapılan davranışlar veya yapılmasını isteyip de yapılmayan davranışlar olarak tanımlanır. Sözlüklerde; Tanrı buyruklarına karşı olan, dinen suç sayılan, öteki dünyada cezayı gerektiren iş ya da davranış olarak geçer.

Din demek, Allah tarafından koyulmuş kurallardır, bir kanundur. Kişi bir dine inanıyorsa bu kurallara da uymak zorundadır. İşte bu kurallara uyulmadığında günah işlenmiş olur. Bu kurallara uyduğunda ise sevap işlemiş olur. Bu bağlamda sevap için günahın karşıtı diyebiliriz.

Haram ise günaha götüren şeylerdir. Dinen yasaklanmış şeyler haramdır. Haram olan bir davranışı yapan, haram olan bir şeyi yiyen günah işlemiş olur. Haram için daha fazla bilgiye bakabilirsiniz; Haram nedir

Günahın cezası

Dine inanan kişi günaha ve sevaba da inanıyor demektir. Günah işlediğinde öteki dünyada cezasının da olduğunu bilmelidir. Diğer taraftan sevap işleyince de öteki dünyada mükafatının olduğunu bilmelidir.

İslam dininde günahların ne olduğu Kur'an-ı Kerim'de, Peygamber Efendimiz'in (Sav) hadislerinde, Fıkıh kitaplarında açıkça belirtilmiştir. Aynı şekilde günahların cezası da anlatılmıştır. Bazı davranışlar sadece ahirette değil bu dünyada cezalandırılır. Örneğin hırsızlık yapmak dinen günahtır ve cezası kul hakkı gibi en büyük günahlardandır. Bu dünyada da kanunlar gereği hırsızlık yapmanın hapis cezası gibi cezaları bulunur. Ama bazılarının cezası sadece öteki dünyadadır. Örneğin namaz kılmadığın için bu dünyada bir ceza almazsın ama iman etmiş biri olarak namaz kılmamanın cezası ahirette vardır, namaz kılmanın mükafatı da yine ahirette vardır.

"Fakat onlardan ilimde derinleşmiş olanlar ve mü’minler, sana indirilene ve senden önce indirilene iman ederler. O namazı kılanlar, zekatı verenler, Allah’a ve ahiret gününe inananlar var ya, işte onlara büyük bir mükafat vereceğiz." (Nisa suresi, 142. ayet)

Günah örnekleri

İslam dini temel kaynakları Kur'an ve Sünnete dayanarak günah olan davranışlar fıkıh kitaplarında, ilmihallerde yazılmıştır. Bu davranışların bazılarını yaptığın zaman günah işlenir, bazılarını ise yapmadın zaman günah işlenir. Bunların bazıları şöyledir;

Günah nedir denildiğinde sadece bunları saymak yeterli değildir tabi ki. Bunun haricinde de bizim aklımıza gelmeyen daha detaya inen bazı davranışlar da günah sayılabilir. Genel anlamda bilinen büyük günahları yazmaya çalıştık.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir