namaz
namaz sitesi menü

İstibra Nedir

İstibra, erkeklerin idrardan sonra, idrar sızıntısının tamamen kesilmesini beklemelerine istibra denir. Yani idrar yolunu idrardan tamamen temizlemek demektir.

İstibra yapmak vacibdir. Özellikle abdest almadan önce, sızıntının kesilmesine çalışmalı, sonra abdest almalıdır.

"İdrardan sakınınız. Çünkü kabir azabinin çoğu ondandır." (İbn Mace)

REKLAM

İstibra nasıl yapılır

İdrar sızıntısını durdurmak için; tuvaletten çıktıktan sonra hemen abdest almayıp biraz yürümek veya öksürmek veya ayakları biraz hareket ettirmek gibi yollarla, idrar yollarında kalmış olan sızıntıların dışarı çıkması temin edilebilir. Herkes kendi durumunu bilerek bu yollardan birini tatbik eder. Mühim olan sızıntının kesilmesidir. Bazı din adamları 40 adım atmak, 5 dakika beklemek gereklidir diye tenkinlerde bulunur.

İdrardan sonra istibranin yapilmasi durumu, abdestin sihhatina mani olan idrar sızıntısını kesmek içindir. İdrarını yaptıktan hemen sonra, istibra yapmadan abdest alan ve bu sırada da kendisinden idrar akıntısı gelen kimsenin aldığı abdest, haberi olmadan bozulur ve bu abdestle kılınan namaz da sahih olmaz.

Kadınlara istibra gerekmez. Onların idrar yaptıktan sonra hemen abdest almayip bir süre beklemeleri kafidir.

Ilginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir