namaz
namaz sitesi menü

Namaza Başlama Yaşı Kaçtır

İslam'ın beş şartından biri olan namaz bir müslümanın Kelime-i Şehadetten sonra en önemli ibadetidir. Namaz kılmak, akıllı olan ve büluğ çağına giren her erkek ve kadın müslümana farzdır. Peki büluğ çağına (ergenlik çağı) ermek nedir, ne zaman kaç yaşında olur? Yani bir erkek veya kız çocuğunun kaç yaşında namaza başlması gerekir, genel olarak namaza başlama yaşı kaçtır?

REKLAM

Tüm konularda olduğu gibi bu konuda da bir fetva veremeyiz. Biz sadece kaynaklardan araştırıp soruya cevap bulmaya, farklı kaynaklardan bilgilendirmeye çalışırız.

Önemli olan yaş değil ergenlik

İlk olarak Büluğ çağı yani ergenlik ne zaman başlar onu bilmemiz gerekir. Ergenlik erkeklerin ihtilam olmaya (rüyalarında boşalmaya), kızların ise adet görmeye başladıkları zaman başlamaktadır. Bunun ise net bir yaş söylemek mümkün değildir. Erkekler 12, kızlar 9 yaşından başlayarak, 15 yaşlarına gelinceye kadar büluğa erme hissedilebilir. Bunun için yaş konusunda farklı görüşler ortaya çıkmıştır.

Fıkıh ansiklopedisinde İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed'e göre, erkekler için de, kızlar için de bülûğ yaşının son sınırı 15 yaşıdır. Hanefi mezhebinde fetva da buna göre verilmiş. Şafiî ve Hanbelî mezhebinde bülûğ yaşının son sınırı 15, Malikî mezhebinde ise 18 yaş olarak belirlenmiştir.

Bu bilgilerden şunu anlayabiliriz; Erkek veya kızlar 15 yaşından öncede ergenliğe girebilir ve ibadetlerine başlayabilir. Ama çocuklar 15 yaşına geldiği halde halen kendisinde bu özellikler gözükmüyorsa veya anne baba bunu hissetmiyorsa, çocuk hükmen büluğa girmiş yani baliğ sayılır. Böylece en geç 15 yaşında büluğ çağına girdiği kabul edilerek namaz, oruç gibi ibadetler farz olur.

Kız ve erkek çocukları için örnek

Edindiğimiz bilgilere göre namaza başlama yaşı için örnekler vererek daha net açıklamaya çalışalım. Bir erkek çoçuğu 14 yaşında iltiham olmuş ise (gerek rüyada olsun gerekse başka şekilde meninin şiddetle ve şehvetle dışarı çıkması) bu erkek çocuğu artık büluğ, ergenlik çağına girmiştir ve namaza başlaması farzdır. Başka bir erkek çocuğu 15 yaşına geldiği halde hiçbir şekilde iltiham olmadıysa 15 yaşı sınır kabul edilir ve bu yaştan sonra namaza başlaması gerekir.

Bir kız çouğu 13 yaşında adet görmeye başladıysa (hayız hali, ay başı başladıysa) bu kız çocuğu artık büluğ, ergenlik çağına girmiştir ve namaza başlaması farz olur. Başka bir kız çocuğu 15 yaşına geldiği halde hiçbir şekilde adet görmeye başlamdıysa 15 yaşı sınır kabul edilir ve bu yaştan sonra namaza başlaması gerekir.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir