namaz
namaz sitesi menü

Namaz Kılarken Rekatları Şaşırmak

Namaz kılarken bazen dünyevi meseleleri düşünmekten kendimizi soyutlayamayız. Namadayken kimileri işlerini, kimileri derslerini, kimileri ise yaşadığı bir sıkıntıyı düşünebilir ve aklı bunlar ile meşgul olurken namazı huşu içinde kılamaz. En sık karşılaşılan bir durumda namazdayken rekatları şaşırmak, unutmak, acaba eksik mi kıldım vesvesesine düşmek olur.

Namazda kaçıncı rekatta olduğunu şaşıran, unutan kişiler ne yapmalıdır. Bu durum sık sık oluyorsa nasıl davranmalıdır.

REKLAM

Tekrar kılmak

Namaz kılan biri namazında şüphelenerek kıldığını rekatları hatırlamasa, hangi rekatta olduğunu unutursa, ve bu olay başına ilk defa geliyorsa namazını yeniden kılmak en doğrusudur. Zira Diyanet tarafından verilen fetva şu şekildedir; "Kıldığı namazın kaç rekat olduğunda ilk defa şüphe eden kimsenin bu namazı yeniden kılması gerekir."

Peygamber Efendimiz (sav) bu konu ile ilgili şu hadisi şerif vardır;

"Sizden biri namazında kaç rekat kıldığı hususunda şüpheye düşerse namazı yeniden kılsın." (İbn Ebî Şeybe)

Burada önemli olan ilk defa böyle bir şaşırmaya maruz kalan kimseler için namazın tekrarlanmasıdır. Bu durum ilk defa olmuyorsa ağırlıklı olan görüş namaza devam etmektir.

Az olan rekatı esas almak

Namazdayken ilk defa değilde, bu şüpheye sıklıkla düşüyorsa, namazdayken rekatları şaşırmak gibi bir sıkıntısı sıklıkla tekrarlanıyorsa ve kaç rekat kıldığına kanaat getiremeyen kimse, kıldığına emin olduğu en az rekat sayısını esas alarak namaza devam edebilir.

Peygamber Efendimiz (sav);

"Sizden biri namazında şüphe eder de üç mü dört mü kıldığını bilemezse, şüpheyi bıraksın ve en az rekatı esas alarak namazına devam etsin” (Nesâi)

Yalnız Diyanet kurulu fetvasında da açıklandığı gibi en az rekatı esas alan kimse kimse, oturması lazım geldiğine kanaat getirdiği her yerde oturmalıdır. Çünkü oturmak namazın farzlarındandır ve böylece oturuşu terk etmemiş olur.

Örneğin kıldığı rekatın birinci rekat mı ikinci rekat mı olduğuna şaşıran kimse, kendisini bir rekat kılmış sayar ve birinci sayılan rekatın ikinci; üçüncü sayılan rekatın da dördüncü rekat olma ihtimali bulunduğu için, her bir rekatın sonunda oturur ve ettehiyyatü okur. Böylece dört oturuş yapmış olur ve sonunda sehiv secdesi yaparak namazını tamamlar. (Diyanet)

Ağır olan görüşe göre namaza devam etmek

Eğer namazdayken çoğu kez şüphelenme durumu geliyorsa, namazda hangi rekatta olduğunuza dair kafanızda ağırlıklı bir şey oluşuyorsa ona göre namazına devam etmek doğru olur. Üç veya dört rekattan hangisi hakkında kanaati ağır basıyorsa o tarafı tercih etmek gerekir ve ona göre namaza devam edilmelidir.

Ama ağırlıklı bir yön bulunmuyorsa bir önceki başlıkta yazıldığı gibi az olan rekat sayısı esas alınarak namaza devam edilir.

Bu durumların hepsi çoğunlukla namazda vesveseye düşmekten gelir. Vesvese; ibadetlerimize engel olmak için şeytanın oyunlarından biridir. Namaz kılarken bu vesveseden nasıl kurtulabiliriz ile ilgili yazımıda okumanızı tavsiye ederiz: Namazda vesveseden kurtulmak

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir