namaz
namaz sitesi menü

Sübhanallah Manası ve Fazileti

Sübhanallah kelimsesinin anlamı kısaca "Allah noksan sıfatlardan uzaktır" demektir. Sübhanallah namaz sonrası yapılan tesbihatlarda söylenir, bunu dışında da Subhanallah; Allah’ın yarattığı mahlukat ve eserler karşısında duyulan hayret ve şaşmayı ifade etmek için söylenmektedir. Faziletleri bakımından Sübhanallah ne demek, bununla ilgili ayetler ve hadisler nerlerdir yazmaya çalıştık.

Dini kaynaklarda ilk defa Sübhanallah diyenin Cebrail Aleyhisselam olduğu geçmektedir ve bunu Allah onu yarattığı zaman Arş'a ve Arş'ın azametine bakarak söylemiştir. Ayrıca Hz. Nuh'un oğluna verdiği nasihatta "Sübhanaellahi ve bihamdihi" demesini emretmiştir. Çünkü "bu tesbih meleklerin istiğfarı ve mahlukatın duasıdır" demiştir.

REKLAM

Yüce Allah'ı noksanlıklardan, eksikliklerden tenzih etmek (uzak tutmak), Allah'ı övmek anlamına gelmektedir. Aslında her şey bir yaratılış harikasıdır ve belli bir ölçüye göre yaratılmıştır. Biz bunların çoğuna göremeiyoruz, görsek bile anlayamıyoruz. Allah'ın yarattığı bir şeye "ne kadar güzel" demek bile yaratanı ve yaratılanı övmektir yani "Sübhanallah" demektir.

"... Her şey O'nun katında bir ölçü iledir." (Rad suresi, 8. ayet)

Bu tesbihi söyleyerek aynı zamanda Allah’nın kusursuzluğu tasdik edilebilir.

 

Sübhanallah ayetleri

Kuran-ı Kerim'de Allah, eksikliklerden münezzeh olduğunu bazı ayetlerinde anlatmaktadır;

"Orada onların duaları, "Sen bütün noksan sıfatlardan uzaksın Allahım!"; karşılıklı iyi dilekleri de "selâm" şeklinde olacaktır. Duaları da, "Âlemlerin rabbi olan Allah’a hamdolsun" diyerek son bulur." (Yunus suresi, 10. ayet)

"...Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim, sana tövbe ettim; ben inananların ilkiyim." (A'raf suresi, 143. ayet)

 

Sübhanallah demenin faziletleri

Allah noksan sıfatlardan uzaktır demenin fazileti bir çok hadis-i şerifte anlatılmıştır.

"Sübhanallah demek mizanın yarısıdır. Elhamdülillah ise onu doldurmuş olur. Allahuekber demek gök ile yeryüzü arasını doldurur oruç sabrın yarısı temizlikte imanın yarısıdır." (Tirmizi)

"Sübhanallah demek mizanın yarısını doldurur. Elhamdülillah demek ise teraziyi doldurmuş olur. Allah’tan başka gerçek ilah yoktur, sadece O vardır, diyen kimse ile Allah arasında hiçbir perde yoktur. Cennette kendisiyle beraber oluncaya kadar" (Tirmizi)

Peygamber Efendimiz (sav) farz namazlarından sonra, 33 defa Sübhanallah, 33 defa Elhamdülillah ve 33 defa Allahuekber demeyi hadisi şerifinde tavsiye etmiştir.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir