namaz
namaz sitesi menü

Namaz Hadisleri

Namaz ile ilgili bir çok sahih hadis rivayet edilmiştir. Bu hadisler gerek namaz hakkında, gerekse namazın nasıl eda edileceği hakkında bilgiler ve öğütler vermektedir.

Namaz ile ilgili hadisler

- Kıyamette kulun ilk sorguya çekileceği ibadet, namazdır. Namazı düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namazı düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez. (Taberani)

- Namazı doğru kılanın, ağaçtan yaprakların döküldüğü gibi günahları dökülür. (İ.Ahmed)

REKLAM

- Her Peygamberin ümmetine son nefeste vasiyeti namazdır. (Gunye)

- Münafıklara en ağır gelen namaz, yatsı ile sabah namazını cemaatle kılmaktır. Bunlardaki ecri bilen, sürünerek de olsa, cemaate gelir. (Buhari)

- Namaz, her hayrın, her iyiliğin anahtarıdır. (Taberani)

- Namaz kılan, kıyamette kurtulacak, kılmayan perişan olur. (Taberani)

- Sıkıntıda duasının kabul edilmesini isteyen, rahat zamanında çok dua etsin. (Tirmizi)

- Bizimle kâfir arasındaki fark namazdır. Namazı terk eden kâfir olur. (Nesai)

- Yatsı namazını cemaatle kılan, gecenin yarısını, sabahı da cemaatle kılan, gecenin tamamını ibadetle geçirmiş sayılır. (Müslim)

- Cennetin anahtarı namazdır. (Darimi)

- En faziletli amel, vaktinde kılınan namazdır. (Ebu Davud)

- Namazın farz olduğuna inanıp, eksiksiz kılan, Cennete gider. (Hâkim)

- Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah'a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır." (Tirmizi)

- “Ben (Cabir bin Semure), Rasulullah (S.a.v.) ile her iki bayram namazını ezansız ve kametsiz olarak sadece bir kere veya iki kere kılmadım birçok defa kıldım.” (Müslim)

- Kalk namaz kıl, namaz elbette şifadır. (İ.Ahmed, İ.Mace)

- Ümmetimin fesadı zamanında sünnetime yapışan, (yani Ehl-i sünnet olan) ve beş vakit namazı cemaatle kılanın amel defterine her gün yüz şehid sevabı yazılır. (İ.Nâsiruddin)

- Namaz, Allahü teâlânın hoşnut olduğu bütün amellerin en faziletlisidir. Rızkın bereketi, duanın kabulüdür. Kabirde ışıktır. Sıratı yıldırım gibi geçiricidir. Cennette başa taçtır. İmanın başı, gözün nuru ve Cehennemden kurtarıcıdır. (Miftah-ul-Cenne)

Kuran-ı Kerim’de namaz ile ilgili bir çok ayet bulunmaktadır. Namazla ilgili ayetlerin hangi surede geçtiklerini, kaç tane ayet olduğunu ve hangi ayette bulunduklarını Namaz İle İlgili Ayetler sayfamızda topladık.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir