namaz
namaz sitesi menü

Evde Bayram Namazı Kılınır Mı, Nasıl Kılınır

Bilindiği gibi bayram namazları senede iki defa olarak ramazan ve kurban bayramlarında kılınır. Bayram namazının en önemli özelliği müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin göstergesi olmasıdır. Fakat dünyadaki ve ülkemizdeki korona virüs salgını nedeniyle camilerde cemaatle namaza ve cuma namazına ara verilmiştir. Ramazan bayramında da salgının devam etmesinden dolayı bayram namazı camilerde kılınamayacaktır. Peki müslümanlar evlerinde tek başına ve ailesiyle birlikte bayram namazı kılabilirler mi? Evde bayram namazı için fetva verilmiş midir?

REKLAM

Bayram namazı vacip bir namazdır ve iki rekat olarak cemaatle kılınır. Bayram namazının şartları Cuma namazının şartları gibidir. (Bakınız; Cumanın şartları) Bu şartlardan en önemlisi cemaat olmasıdır. Bu cemaat dini kaynaklarda şu şekilde belirtilmiştir; imam hariç en az 3 kişilik cemaat olması (Hanefi’de 3, Maliki’de 12, Şafii ve Hanbeli’de 40 erkek gerekir)

Evde kılınması

Bu şartlara ve genel görüşe göre bayram namazı tek olarak kılınmaz. Hanefi mezhebi evde bayram namazı kılınamayacağına hükmetmiştir. Diğer mezhepler ise bayram namazına gidemeyenlerin evlerinde tek başına veya ailece cemaat yaparak camideki gibi kılabileceklerini söylemişlerdir.

Sonuç olarak evinde aile fertleri ile kılabiliyorsa bayram namazını kılınabilir, bunun bir günahı olmaz. Evde bayram namazı kılamıyorlarsa da bunun da bir günahı olmayacağı, çünkü şartların müsait olmadığı belirtilmektedir.

Bazı İslam ülkeleri korona virüs tedbirleri kapsamında camilerin kapalı olması nedeniyle Bayram namazının evlerde kılınması fetvasının verildiği bilinmektedir.

Kadınların bayram namazı

İslam Alimlerine göre kadınlar, cuma ve bayram namazlarını kılmakla yükümlü değillerdir. Bazı hadislere göre Peygamber Efendimiz (Sav), kadınları bayram namazına katılmaya teşvik ettiği bilinir. Bu nedenle kadınlar, şartların elverişli olması halinde cuma ve bayram namazlarına katılabilirler. Fakat bu covid 19 salgını nedeniyle camilerin kapalı olması erkeklerin bile camiye gidememesinden dolayı kadınlarında evlerinde kalması uygundur.

Bayram namazı nasıl kılınır

Bayram namazı bayramların birinci günü, kuşluk vaktinde yani güneş doğduktan kırk dakika kadar sonra kılınır. Bayram namazında ezan okunmaz ve kamet getirilmez. İki rekat olarak kılınan namaz normalde aşağıdaki gibi kılınır;

- Önce "Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama" diye niyet edilir.

- "Allahu Ekber" diyerek İftitah tekbiri alınır, Eller bağlanır ve namaza başlanır (Erkekler; göbek altında sağ eli sol elin üzerine bağlarlar. Bayanlar; göğüs üzerinde sağ eli sol elin üzerine koyarlar)

- Sonra "Sübhaneke" duası okunur.

- Sübhanekeden sonra eller üç defa tekbir getirerek kulaklara kaldırılıp (iftitah tekbirinde olduğu gibi), birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmam önce "Fatiha suresi", sonra bir zammı sure okur ve beraberce rükuya eğilinir.

- "Allahü Ekber" diyerek Rüku'a eğilinir ve üç defa "Sübhane Rabbiye'l-Azim" denir. Rükudan doğrulurken "Semi Allahü Limen Hamideh", tam dik durunca ise "Rabbena Lekel Hamd" denir.

- "Allahü Ekber" diyerek iki defa Secde'ye gidilir ve üç defa "Sübhane Rabbiyel-a'lâ" denir.

- "Allahü Ekber" diyerek Kıyam'a geçilir yani ayağa kalkılarak ikinci rekata başlanır.

- İkinci rekatta, imam önce Fatiha suresini ve bir zammı sure okur. Sonra iki el üç defa tekbir getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir.

- Sonra da secdeler yapılarak oturuşa geçilir.

- Oturuşta imam ve cemaat, Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina, Rabbena firli duasını okuyarak önce sağa, sonra sola "Esselamü Aleyküm Ve Rahmetullah" diye selam vererek namaz tamamlanır.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir