namaz
namaz sitesi menü

Ruhuna El Fatiha

Müslüman birinin vefatının arkasından kuran okunabilmekte ve dualar edilebilmektedir. Genellikle vefat eden kişinin cenaze namazı ve defninden sonra Kuran ve dualar edilir en son olarakta "ruhuna el fatiha" denmekte ve Fatiha suresi okunmaktadır. Hatta bazı mezar taşlarında da ruhuna el fatiha yazmaktadır. Peki neden ölmüşlerin ruhuna Fatiha okunur, bunun hikmeti nedir, ölmüş olan kimselere faydası var mıdır?

Kuran-ı Kerim bizden önce gelip ahirete göçmüş olaranlar dua etmemizi ayetleriyle anlatmıştır;

"Onlardan sonra gelenler ise şöyle derler: "Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin tutturma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz sen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin." (Haşr suresi, 10. ayet)

REKLAM

Ölülerin arkasından Kuran veya dua okumanın faydası yok densede bu durum hadislerle ve ayetlerle bağdaşmamaktadır. Yani Ölmüşlerimizin arkasından dualar da edilir, Kuran'da okunur. Bunlarla ilgili hadisler bulunmaktadır.

Fatiha sureside Kuran-ı Kerim'in özeti gibidir, Fatiha bir duadır. Aynız zamanda Kuran’ın en büyük ve faziletli suresi Fatiha suresi olduğu içinde ölmüşlerimizin arkasından okunmaktadır. Bu nedenle Fatiha okunması tavsiye edilir, herkes okusun diye de El Fatiha denir. El fatiha denince herkes içinden fatiha suresini okur.

Dua ve Kur'an okumak ile ilgili hadisler

Bir müslüman Peygamber Efendimiz'e (sav);

"Resulallah! Anamla babam öldükten sonra onlara yapabileceğim bir iyilik var mı?" diye sordu.

Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdu;

"Evet, onlar için dua eder günahlarının bağışlanmasını dilersin, vasiyetlerini yerine getirirsin, akrabasını koruyup gözetirsin, dostlarına da ikramda bulunursun." (Ebu Davud)

Yine başka hadislerde;

"Ölülerinize Yasin Suresi’ni okuyunuz."  (Ebu Davud)

"Sizden birisi öldüğü zaman, onu durdurmayınız ve onu kabrine koyma hususunda acele ediniz. (Sizden birisi de) Ölünün başucunda Fatiha suresini, ayakucunda da Bakara suresinin sonunu okusun" (Taberani)

"Kim babasının veya anasının veya bunlardan birisinin kabrini cuma günü ziyaret ederek orada Yasin sûresini okursa, Allah kabir sahibini bağışlar." (İbni Mace)

Ayetler ve hadislerde görüldüğü gibi ölmüşlerimize dua etmemiz, onlara Kur'an okumamız gerekiyor. Cenaze sırasında, definden sonra, mezarlıklarda, yapılan dualardan sonra; en faziletli, Kuran'ın ilk suresi olan Fatiha suresi okumak için de El fatiha denir ve herkesin okuması istenir. Bununla birlikte, Ayetel Kürsi, 3 İhlas, 1 Fatihada okunabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir