namaz
namaz sitesi menü

Sabırlı Olmak ve Sabır Duası

İslam dini sabır üzerinde durmuş, sabretmenin güzel bir huy olduğunu ve sabretmenin önemini hep vurgulamıştır. Kelime anlamı olarak "güçlü ve dirençli olmak" demektir. Dini olarak ta Sabır veya sabırlı olmak; üzüntü, sıkıntı ve belalar karşısında direnç gösterme, bunlar karşısında gösterilen metanet anlamında kullanılır. Sabır ile ilgili ayetler ve hadisler vardır. Sabır duası olarak geçen bir dua olmasa da sabırlı olabilmek için Allah'tan yardım dilemek ile ilgili bir çok dua okunabilir.

REKLAM

Peygamber Efendimiz (Sav) sabır ile ilgili bir hadisi şerifinde sabrı 3 çeşitte ayırmıştır;

"Sabır üç çeşittir: 1- Belaya, musibete sabır, 2- Din bilgilerini öğrenirken ve ibadetlerini yaparken sabır, 3- Günah işlememek için sabır." (Ebuşşeyh)

Allah sabrın önemini ve sabretmenin sonunda verilecek mükafatları ayetleri ile tebliğ etmiştir.

"... Sabredenlere mükafatları elbette hesapsız olarak verilir." (Zümer Suresi, 10. ayet)

Sabırlı olmak imandandır

Sadece İslam dini ile alakalı bir güzel huy değildir aslında sabır. Her insanda olması gereken, her insanın olumsuz durumlarda başvurması gereken bir davranıştır sabır. Bir insan başına istemediği bir durum geldiğinde buna hemen tepki vermek ailede, toplumda maalesef çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. İnsanlar yaşamlarında bazı zamanlarda çeşitli acılara maruz kalabilir, bazı sıkıntılar yaşayabilir. İşte bu durumlarda acılara katlanmak, sıkıntılara karşı soğukkanlılıkla dirayet göstermek gerekiyor.

Özellikle de biz Müslümanlar için daha da önemli bir konudur. Çünkü bir çok ayet ve hadis bizlere sabretmemiz gerektiğini, sabrın sonunda ödüllendirileceğimizi bildirmektedir. Sabır Allah’a teslim olmaktır, başa gelen musibetlerin Allah'tan geldiğini ve bunların bir imtihan olduğunu bilerek manevi olarak bunlara direnmek sabırdır. Sabır imandandır.

"Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele." (Bakara Suresi, 155. ayet)

Sabır duası nedir

Fıkıh kaynaklarında, dua kitaplarında sabır duası olarak bilinen bir dua yoktur ama sıkıntılı zamanlarda okunabilecek bir çok dua bulunur. Dolayısıyla bu dualar veya sabır ile ilgili ayetler ve hadislerde dua niyetiyle okunabilir. Ayrıca sadece zor duruma düşünce insanın aklına ibadet ve dua gelmemeli. Zaten ibadet ve dua Müslümanların temel vazifelerinden biridir. Hz. Peygamber (Sav) bir hadisinde şöyle buyurmuştur;

"Kimde şu üç şey varsa, dünya ve ahiretin hayrına kavuşmuş demektir: Kazaya rıza, belaya sabır, rahatlıkta dua." (Deylemi)

Eğer insan sabretmesi gereken olumsuz olaylarlar karşılaşırsa aşağıdaki duaları yapması tavsiye edilmiştir;

"Bir sıkıntıya düşünce, "Bismillâhirahmanirrahim velâ havle velâ kuvvete illa billâhil aliyyil azim" diyeni Allahü teâlâ, sıkıntı ve belalardan muhafaza eder." (Deylemi)

Sahabelerden Sad'ın (ra) rivayet ettiğine göre; Resûlullâh (Sav) şöyle buyurmuştur;

"Balığın karnında iken, Zü’n-Nûn’un (Yunus aleyhisselâmın) yaptığı dua şu idi: Lâilâhe illa ente sübhâneke innî küntü mine’z-zâlimîn.

Anlamı: Allah’ım! Senden başka ilâh yoktur, Seni her çeşit kusurdan tenzîh ederim. Ben nefsime zulüm edenlerdenim.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir