namaz
namaz sitesi menü

Ayetel Kürsi'nin Faziletleri Nelerdir

Bakara suresin 255. ayeti olan Ayetel Kürsi'nin faziletleri oldukça çoktur. Ayetel Kürsi faziletlerinden bazıları şöyledir:

- Peygamber Efendimiz (S.a.v.) bazı ashabına: ''Yatağına geldiğin vakit Ayetel Kürsi'yi oku, muhakkak ki Allah Teala sana bir melek müekkel kılar, sabaha kadar seni şeytanın şerrinden muhafaza eder.'' buyurmuşlardır.

- Ayetel kürsinin faziletlerinden biriside; "Ayetel Kürsi, Kur’an-ı Kerim'in dörtte biridir."

- "Ayetel Kürsi" ayetlerin seyyididir. Bir yerde okununca şeytan orada tutunamayıp mutlaka çıkar. (Hakim)

- Her farz namazdan sonra Ayetel Kürsi'yi okuyanın cennete girmesi için hiçbir engel yoktur. (Nesai)

REKLAM

- Hz. Ali (r.a.) buyurmuşlardır: "Kabir azabından kurtulmak için, Ayetel Kürsi'yi çok okumalı."

- Hz. Ömer (r.a.) buyurmuşlardır: "Bir kimse sabahleyin yatağından kalktığında, Ayetel Kürsi'yi bir defa okursa, her okuyuşunda önüne, arkasına, sağına, soluna, altına, üstüne, içine sekizinci ile de kendini halka içine alırsa, o gün o kimseye hiç kimse zarar veremez. Evinin önünde kıyamet kopsa, haberi olmaz. Maddi ve manevi ne kadar kuvvete sahip olduğunu kendisi müşahede edecektir."

- Peygamber Efendimiz (S.a.v.) buyurmuşlardır: "Her kim Ayetel Kürsi’yi ve Bakara Suresinin sonunu sıkıntılı (kederli) anında okursa Allah ona yardım eder" (Suyuti)

- Evinde, Fatiha Suresi ve Ayetel Kürsi okuyana, o gün cin ve şeytan zarar veremez, nazar değmez. (Deylemi)

- Ayetel Kürsi okumayı adet edinen kimsenin geçmişteki günahları bağışlanır. Allah celle celalühü o kişiye hayır kapılarını açar.

- Herhangi bir isteğin, duanın hasıl olması için Ayetel Kürsi 313 kere okunduğunda, dünya ve ahiret hakkındaki o istek, o dua Allah’ın izniyle hasıl olur.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir