namaz
namaz sitesi menü

Ayetel Kürsi Ne Zaman Okunur

"Ayetel Kürsi" ayetlerin seyyididir. Ayetel Kürsi her zaman ve her yerde okunabilir. Ayetel Kürsi bir ayet olduğu için namazda da okunabilir.

Uyurken Ayetel Kürsi'yi okuyup yatmak iyidir. Her türlü şeytan ve cinlerin şerrinden Allah'a sığınarak bu ayet okunabilir.

Peygamber Efendimiz (S.a.v.) şöyle buyurmuştur: ''Yatağına geldiğin vakit Ayetel Kürsi'yi oku, muhakkak ki Allah Teala sana bir melek müekkel kılar, sabaha kadar seni şeytanın şerrinden muhafaza eder.''

REKLAM

Hz. Ali (r.a.) şöyle buyurmuştur: "Kabir azabından kurtulmak için, Ayetel Kürsi'yi çok okumalı."

Namaz kılarken Fatiha Suresi'nden sonra da zammı sure okunur. Zammı sure, namazda kuranı kerim ayetlerinden bir miktar okunan ayete ve sureye denir. Bu zammı surenin en az üç ayet olması gerekir. Kuran-ı Kerim'in son sayfalarında bulunan sureler namazda zammı sure olarak okunur. Bu bilinen surelerin dışında Kuran-ı Kerim'in her hangi bir ayeti de okunabilir. Ayetel Kürsi de Kuran-ı Kerim'de geçen bir ayet olduğu için zammı sure olarak namazda okunabilir. Yalnız şuna dikkat edilmelidir ki 2. rekatte okunan zammı sure 1. rekatta okunan zammı sureden daha uzun olmamalıdır.

Özellikle Cuma günü ve mübarek günler, mübarek geceler Ayet el Kürsi okumanın fazileti çoktur. Cuma günü okunan Ayetel Kürsi ile dua edilirse dualarınız kabul görür.

Peygamber Efendimiz (S.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Her kim Ayetel Kürsi’yi ve Bakara Suresinin sonunu sıkıntılı (kederli) anında okursa Allah ona yardım eder."

"Her farz namazdan sonra Ayetel Kürsi'yi okuyanın cennete girmesi için hiçbir engel yoktur." (Nesai)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir