namaz
namaz sitesi menü

Cuma Günü Ayetel Kürsi Okumanın Fazileti

Cuma günü, biz müslümanların bayramıdır. Allahü celle celalühü, Cuma gününü Müslümanlara mahsus kılmıştır. Ve bu cuma gününde Cuma günü Ayetel Kürsi okumanın fazileti çoktur.

Cuma günü Bakara suresinin 255. ayeti olan Ayetel Kürside Allah celle celalühü kendini anlatmakta kendini tanıtmaktadır, Ayetel kürsi'nin anlamına baktığımızda bunu görürüz;

Ayetel Kürsi Meali

Allah'tan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran,  bütün varlıkları ayakta tutandır. O'nu ne gaflet basar, ne de uyku.  Göklerdeki ve yerdeki herşey O'nundur. O'nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O'nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar.  O'nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek, ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

REKLAM

Cuma günü Ayetel Kürsi okumanın faziletleri

Özellikle cuma günü Ayetel Kürsi okumanın fazileti, faydası oldukça fazladır. Ayetel kürsiyi ezberlemek namazda okunan diğer kısa sürelere göre biraz daha zor olabilir. Ama Ayetel kürsi okumanın faydası o kadar çoktur ki bu nedenle din alimleri ezberleyemezseniz bile gerekirse bir kağıda yazın ve yanınızda bulundurun diye tavsiyeler vermektedir. Zaten Kürsi yi okudukça yavaş yavaş ezberlenecektir.

- Ayetel Kürsi okumak her türlü korku ve evhamı giderir, tehlikelerden ve kötü musibetlerden korur,

- Ayetel Kürsi okunan eve şeytan giremez, o evde büyü tutmaz.

- Herhangi bir isteğin, duanın hasıl olması için Ayetel Kürsi 313 kere okunduğunda, dünya ve ahiret hakkındaki o istek, o dua Allah’ın izniyle hasıl olur.

- Cuma günü okunan Ayetel Kürsi ile dua edilirse dualarınız kabul görür.

- Ayetel Kürsi okumayı adet edinen kimsenin geçmişteki günahları bağışlanır. Allah celle celalühü o kişiye hayır kapılarını açar.

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Her kim Ayet-el Kûrsi’yi ve Bakara Suresinin sonunu sıkıntılı, kederli anında okursa Allah (cc) ona yardım eder” (Suyuti)

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Kim ki her farz namazının arkasında Ayetü’l Kürsi yi okursa, onun Cennet’e gitmesine ancak ölmemesi mani olur. (Yani ölürse hemen Cennet’e gider).” (Beyhaki)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir