namaz
namaz sitesi menü

Ayetel Kürsi'nin Kelime Anlamı

Kürsi; taht, koltuk demektir. Kök anlamı ile bir araya toplanmayı belirtir. Belli parçaların bir araya toplanmasından, üst üste eklenmesinden oluştukları için sandalye, koltuk, taht gibi üzerine oturulacak eşyaya kürsi denilmektedir.

Mecazi olarak da ilim, güç, egemenlik, sultan gibi anlamları dile getirir. Kur'an-ı Kerim'de Allah'ın da bir kürsisi olduğu, bu kürsinin gökleri ve yeri içine aldığı belirtilir. Söz konusu ayet bu özelliği nedeniyle Kürsi Ayeti (Ayet-ül Kürsi) olarak adlandırılır.

REKLAM

Ayetel Kürsi, Bakara suresin de 255. ayettir. Ayette geçen kürsi tabirinden dolayı bu ismi almıştır.

Ayet el Kürsi, Allahü tealanın sıfatlarını, büyüklüğünü en yüksek bir surette bildirmektedir. Arapçaya uygun söylenişi, ayet-ül kürsi şeklinde olduğu halde, Türkçede ayetel kürsi diye söylenir. Tevhid ilmiyle alakalı en büyük Ayeti Kerime Ayetel Kürsi'dir.

İçinde Allah’ın kürsüsü zikredildiği için "Ayetü’l-kürsi" adıyla anılan bu ayet hem muhtevası hem de üstün özellikleri sebebiyle dikkat çekmiş, hakkında hadisler olmuş, çok okunmuş, şifa ve korunmaya vesile kılınmıştır.

"Ayetel Kürsi ayetlerin seyyididir. Bir yerde okununca şeytan orada tutunamayıp mutlaka çıkar." (Hakim)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir