namaz
namaz sitesi menü

Cenazenin Defni Nasıl Olur

Hayatın gerçeklerinden biri ve bu dünyanın sonu olan ölüm, ebedi hayata bir gidiştir. Ölen bir Müslüman dinin gerektirdiği kurallara göre gömülür yani defnedilir. Mutlaka hayatımız boyunca gerek en yakınlarımızdan, gerek ise başka tanıdık akraba ve dostlarımızdan birilerinin cenazesine katılmışızdır. Zaten ölen bir kimsenin cenaze namazını kılmak farzı kifayedir (Mükelleflerden bir kısmının yapmasıyla diğerlerinden sorumluluğun kalktığı farzdır). Peki ölen kişinin cenazenin defni nasıl olur, meftanın defnedilmesinin dini kuralları kısaca nelerdir.

REKLAM

İlk olarak cenaze yıkanır daha sonra kefenlenir. Kefenlenip hazırlanan cenaze çok bekletilmeden defnedilmek üzere tabuta konur, cenaze naması kılınır ve defin yerine götürülerek defnedilir. Ölen kişinin bir an önce yıkanması, kefenlenip hazırlanması ve defnedilmesi müstehaptır (yapılması uygun olan, işlenmesi teşvik edilen eylemler).

Cenaze namazı

Defnedilmeden önce Müslümanın mutlaka cenaze namazı kılınması gerekir. Cenaze yıkanmış ve kefene sarılmış olarak namazın kılınacağı yerde Musalla taşına konulur. Cenaze cemaatin önünde bulunur. Namazı kıldıracak imam ölünün göğsü hizasında durur. Cemaat ayakta ve kıbleye karşı imamın arkasında saf tutar. Cenaze namazının rükûnleri, dört tekbir ile kıyamdır. Cenaze namazında rüku ve secde yoktur. Cenaze namazı için de abdest almak gereklidir.

"Namaz kılınıncaya kadar cenazede hazır olan kimseye bir kırat, gömülünceye kadar hazır bulunana da iki kırat (İki büyük dağ gibi) sevap vardır." (Müslim)

Cenazenin defni

Cenaze namazı kılınan meftanın defni için kısaca şunlar yapılır;

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir