namaz
namaz sitesi menü

Sabah Namazının Kazası Nasıl ve Ne Zaman Kılınır

Bilindiği gibi sabah namazının vakti; imsak vakti ile güneş vakti arasındadır. Yani güneş doğana kadar sabah namazı kılınabilir. Güneş doğumundan sonra (takvimlerde güneş saati) namaz kılınmaz. Peki mecbur bir sebeple kılınamayan sabah namazının kazası ne zaman kılınır ve nasıl kılınır? Sünneti kaza edilir mi?

İlk olarak şunu bilmek gerekir, vaktinde kılınmamış namazın kazasıda farzdır. Sabah namazı için veya diğer vakit namazlar içinde namazın vakti çıktı artık kılmayayım dememiz söz konusu olmamalıdır. Kaza namazı kılarken kerahat vakitlerine dikkat etmemiz gerekir. Sabah için, güneş doğduktan sonra kerahat vakti girer ve bu sure 45 dakika kadardır. Kerahat vakitlerinde de hiç bir namaz kılınmaması gerektiğinden bu sürede sabah namazının kazasınında kılınmaması daha doğrudur.

REKLAM

Kerahat vakitleri; güneş doğduktan 45 dakika sonra, güneş batmadan 45 dakika önce ve güneş tam tepede olduğu zaman (yaklaşık öğle vaktine 30-45 dakika kaladır.)

Bakınız: Kerahat vakitleri

Na zaman kılınır

Bu duruma göre sabah namazı kazası için en doğru vakit; güneş doğduktan 45 dakika sonra başlar ve öğle vakti saatine 45 dakika kala biter. Bu arada sabah namazı kazası kılınabilir ve bu vakitte sabah namazının sünneti de kaza edilebilir. Çünkü sünnet namazının kazasıda farz hükmündedir. Fakat bu sure aralağında değil de başka zamanda kılınırsa sabah namazının yalnızca farzı kaza edilir.

Nasıl niyet edilir

Kaza namazlarına niyet ederken en doğru olanlar şöyledir: "Allah rızası için vaktine yetişip de kılamadığım ilk sabah namazının farzına" veya "Allah rızası için son sabah namazımın farzının kılmaya niyet ettim."

Sabah namazı sünnetinin kazası kılınırken de;

"Niyet ettim Allah rızası için son sabah namazının sünnetinin kazasını kılmaya"

Sabah namazı farzının kazası kılınırken de;

"Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzının kazasını kılmaya" denerek niyet edilebilir.

Nasıl kılınır

Sabah namazının sünneti ve farzının kazasıda normal vakitte kıldığımız namaz gibi 2 rekat sünnet ve 2 rekat farz olmak üzere kılınır, hiç bir farkı yoktur. Sadece üstte yazdığımız gibi niyet farklıdır.

Sabah namazının kılınışı için nakınız: Sabah namazı nasıl kılınır

Erkekler için kamet getirmek sünnettir, dolayısıyle kamet namazın sünnetidir vaktin değil. Bu nedenle kaza nmazlarında da kamet getirilmelidir. Kamet getirilmeden kılınan namazlarda geçerli olur.

Ukbe b. Âmir (ra) şöyle ribayet etmiştir;

"Resûlullah (s.a.s.) bize üç vakitte namaz kılmayı ve ölülerimizi defnetmeyi yasakladı: Güneşin doğmasından itibaren bir veya iki mızrak boyu yükselmesine kadar, güneşin gökyüzünde tam dik oluşundan batıya yönelmesine kadar ve güneşin sararmasından itibaren batmasına kadar." (Müslim)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir