namaz
namaz sitesi menü

Kerahat Vakitleri

Kerahat Vakti, içinde namaz kılınması mekruh olan vakitlere denir. İki türlü kerahat vakti bulunur. Bunlardan bir tanesi; farz olsun, nafile olsun her türlü namazın kılınması mekruh olan vakitler. İkincisi ise; sadece nafile namaz kılmanın mekruh olup diğer namazların caiz olduğu vakitlerdir.

REKLAM

Farz olsun nafile olsun her türlü namazın kılınması mekruh olan kerahat vakitleri

1- Sabah Kerahatı: Güneş doğarken, güneşin doğmaya başlamasından itibaren yaklaşık 45 dakika geçinceye kadar olan süredir.

2- Öğle Kerahatı: Öğle ezanına 45 dakika kaldığında, güneş tam tepe noktasında iken.

3- Akşam Kerahatı: Güneş batarken, akşam ezanından 45 dakika öncesinden başlar, güneş batana kadar devam eder. Bu durumda sadece o günün ikindi namazının farzı kılınabilir.

Kısacası güneş doğarken, tepedeyken ve batarken namaz kılınmaz.

"Resulullah (Sav) bize üç vakitte namaz kılmayı ve ölülerimizi defnetmeyi yasaklıyordu. Güneşin doğmasından itibaren bir veya iki mızrak boyu yükselmesine kadar, güneşin gök yüzünde tam dik oluşundan batıya yönelmesine kadar ve güneşin sararmasından itibaren batmasına kadar." (Müslim)

Kerahat vakitlerinde neden namaz kılınmaz

- Güneşe tapanlar bu üç vakitte güneşe ibadet ederler. Onlara benzememek için.

- Şeytanların yayılmaları anından kaçınmak içindir. Çünkü Peygamber Efendimiz (Sav); "Şeytanların boynuzları güneş ile beraber doğar,güneş yükselince ayrılır, zevale gelince tekrar gelirler alçalmaya başlayınca ayrılırlar, batacağı sırada tekrar gelir ve battıktan sonra tekrar ayrılır." (Buhari)

İşte bu ve benzeri gibi bizim anyamadığımız ve ancak Allah'ın ve Resulunun bileceği bazı sebebler dolayısı ile, bu vakitler de namazdan menedilmiştir.

Sadece nafile namaz kılmanın mekruh olan kerahat vakitleri

1- İmsak vaktinden güneş doğuncaya kadar sabah namazının sünnetinden başka nafile namaz kılınmaz.

2- İkindi ezanından sonra akşam vaktine kadar ikindi namazının sünnetinden başka nafile ve sünnet namaz kılınmaz.

Resulullah Efendimiz (Sav), bu vakitlerde kendi vaktin namazının dışında namaz kılmayı yasaklamıştır.

Dolayısıyla sabah namazını kerahat vaktinde kılan bir kimse yeniden kılmalıdır. Eğer o günün öğle vakti olmadan kaza ederse, sünnetiyle beraber kaza eder. Başka zamana kalırsa sadece farzını kaza eder.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir