namaz
namaz sitesi menü

Hicret Nedir

Hicret arapça kökenli bir kelimedir ve kelime anlamı olarak "göç, ayrılmak, bir yerden başka yere gitmek" demektir. Ama hicret genellikle dini bir terim olarak kullanılır ve buradaki hicret; Peygamber Efendimiz'in (sav) 622 yılında Mekke'den Medine'ye göç etmesine denir.

İslam tarihi için çok önem taşıyan hicret, Hz. Muhammed (sav) ve müslüman olan bir kesimin kendilerine yapılan baskılar sebebiyle 16 Haziran 622 yılında Mekke şehrinden Medine şehrine yaptıkları yolculuk ve göçtür. Bu olay İslam tarihi açısından en önemli olay sayılmış ki, Hicri takvimin başlangıcı kabul edilmiştir. Peygamberimiz'in (sav), Mekke'den Medine'ye hicretinin başlangıç kabul edildiği o yıla da "Hicri Yıl" denmektedir.

REKLAM

Müslümanlar ilk olarak 615 yılında Habeşistan’a hicret etmişler ama o zaman Hz. Muhammed (sav) hicret etmeyerek Mekke'de kalmıştır. 622 yılında ise Medine’ye gitmek O’nun ilk hicreti Medine’ye olmuştur. Hz. Muhammed (sav)'in hicreti sırasında en sadık dostu Hz. Ebu Bekir'de yanındaydı.

Medine'ye Hicret

Medine şehri, birçok yönleriyle İslam’a merkez olabilecek güzel bir şe­hirdi. Bu yüzden hicret, o mübarek beldeye olmuştu. Medine Mekke'den ortalama 400 kilometre uzaklıkta bir yerdir ve o zamanlar deve yolculuğu ile sekiz gün gibi bir sürede gidilebiliyordu.

Hicret yolculuğu sırasında Peygamber Efendimiz (sav) çeşitli zoruluklarla mücade etmiştir. Bunlardan en önemlisi, Hz. Ebubekir ile beraber Sevr mağarasında kaldıkları ve müşriklerden korundukları olaydır.

Sevr mağarasında yaşanan olay Kuran-ı Kerim’de şöyle anlatılmaktadır;

"Eğer siz ona (Resûlullah'a) yardım etmezseniz (bu önemli değil); ona Allah yardım etmiştir: Hani, kâfirler onu, iki kişiden biri olarak (Ebu Bekir ile birlikte Mekke'den) çıkarmışlardı; hani onlar mağaradaydı; o, arkadaşına. Üzülme, çünkü Allah bizimle beraberdir, diyordu. Bunun üzerine Allah ona (sükûnet sağlayan) emniyetini indirdi, onu sizin görmediğiniz bir ordu ile destekledi ve kâfir olanların sözünü alçalttı. Allah'ın sözü ise zaten yücedir. Çünkü Allah üstündür, hikmet sahibidir." (Tevbe suresi, 40. ayet)

Medineli müslümanlar şehirlerine gelen müslümanlara evlerini açmışlar ve onlara her türlü yardım etmişlerdir. İşte bu Medineli müslümanlara ensar denmektedir.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir