namaz
namaz sitesi menü

Tadil-i Erkan Nedir

Tadil-i erkan, namazda dört yerde yani rüku, secde, kavme ve celsede her uzvun hareketsiz ve sakin olup, bir miktar durmak demektir.

Örneğin rükuya eğilir eğilmez hemen kalkılmaz. Rükudan kalkınca biraz beklemek belini dik tutmak gerekir. Secdeden kalkınca da öyle. Bunlara tadil-i erkan denir.

Tadil-i erkan, şafii ve maliki mezhepleri ile hanefi mezhebinden İmam-ı Ebu Yusuf 'a göre farzdır. İmam Azam ile İmam-ı Muhammed'e göre ise vaciptir.

REKLAM

Tadil-i erkan kasten terk edilirse, İmam-ı Ebu Yusuf'a göre namaz bozulmuş olur.

İmam-ı Azam ile İmam-ı Muhammed’e göre, bozulmuş olmaz ise de, vacibin kasten' terki dolayısıyla namazın iadesi vacibdir. Unutarak terk edilince de secde-i sehv gerekir.

Bu durumda, tadil-i erkanı terk eden günahkar olur ve o namazı tekrar tadil-i erkana riayet ederek iade etmesi vacip olur.

Peygamber Efendimiz (S.a.v.) şöyle buyurdu:

“İnsanların hırsızlıkta en ileri olanı, kendi nama­zından çalan kimsedir.”

“Rukünu ve secdesini tam yapmaz. Bu namazdan çalmaktır. İnsanların en cimrisi de selam (verip alma) da cimri davranandır.” buyurdu. (Müsned-i Ahmed b. Hanbel)

Namazın farzlarından olan rüku, secde, son oturuş (Kade-i ahire) gibi tadili erkan hareketlerin tam olarak yapılmaması doğru değildir.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir