namaz
namaz sitesi menü

Yerhamükallah Ne Demek

Hadis-i şeriflerden öğrendiğimiz üzerine müslümanın müslüman kardeşi üzerinde bazı hakları vardır. Bu hakların arasında "aksırınca Allah’a hamdederse yerhamükellah de" ifadesi de geçer. Yani hapşıran, aksıran Elhamdüllillah diyecek, onu duyan kişi de yerhamukellah diyecek. Peki yerhamukellah nedir, anlamı ve manası ne demek?

Hapşırmak, aksırmak sağlık açısından faydalı olduğu kanıtlanmış bir durumdur. Bazı inirlerin uyarılması sonucu, ani ve istem dışı olarak ağızdan ve burundan nefes vermek aksırmak veya hapşırmak olarak tanımlanır. Allah’ın bütün nimetlerine hamdetmek, şükretmek gerektiği için hapşıran bir müslümanın dae "elhamdülillah" demesi doğru olur. Elhamdülillah dediğini duyan birinin de ona karşılık olarak "yerhamükellah" diye karşılık vermesi gereklidir.

REKLAM

Peygamber Efemdimiz (sav) hadisinde bize bunu tavsiye etmiş ve öğretmiştir;

"Müslümanın müslüman üzerindeki hakkı beştir: Selamı almak, hastayı ziyaret etmek,  cenazeye iştirak etmek, davete icabet etmek, aksırana 'yerhamukellah' demek." (Buhari)

 

Yerhamükellah anlamı

Yerhamükellah demenin anlamı ise; "Allah sana rahmetiyle muamele etsin" demektir.

Aksıran da kendisine bunu diyen yani dua eden kişiye "yehdînâ ve yehdîkümullah" diye karşılık verir. Onun anlamı ise; "Allah bize de size de hidayetini nasib etsin"

 

Çok yaşa demek günah mı

Hapşırın kişinin "elhamdulillah" demesi sünnettir. Hapşıran kişiye "çok yaşa" demek yanlış diyemeyiz. Dini kaynaklar bununla ilgili gühahtır, denmemesi gerekir gibi ifadeler kullanmamış yani caiz olarak görmüşlerdir. Ama sünnet sevabı almak için yerhamukellah demek biz müslümanlar için daha doğru olacaktır.

Kısaca, Yerhamukellah diyerek o kişiye hem dua etmiş oluyor hem de bir sünneti icra etmiş olarak sevab kazanıyoruz.

"Sizden biriniz aksırdığı zaman, elhamdülillah ‘alâ külli hâl (her hâl için elhamdülillah) desin. Kardeşi veya arkadaşı da ona, yerhamükellah (Allah, sana rahmet / merhamet etsin) desin. Aksıran da (tekrar); yehdîkümüllahü ve yuslihu bâleküm (Allah, size de hidayet versin ve işinizi düzeltsin / kalbinizi ıslah etsin) desin." (Buhari)

İlginizi Çekebilir

Elhamdülillah Ne Demek

Sübhanallah Ne Demek

Sünnet Nedir

Helal Nedir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir