namaz
namaz sitesi menü

Cebrail Meleği

Cebrâîl Aleyhisselam; Peygamberlere vahiy getirmekle görevlidir. Bütün peygamberlere vahyi getiren Cebrâil’dir. Allah ile peygamberleri arasında elçidir.

Cebrail peygemberlerle görüşen, peygemberlere ilahi hükümleri getiren vahiy meleğidir. Hz. Muhammed'e (S.a.v.) Kur'an-ı Kerim'i 23 sene içinde Cebrail getirmiştir.

REKLAM

Kur’an’a göre o, karşı konulmayacak bir güce, üstün ve kesin bilgilere sahip, Allah nezdinde çok itibarı olan ve diğer meleklerin kendisine itaat ettiği şerefli bir elçidir. Yenilmez bir kuvvet ve Allah nezdinde büyük bir makam sahibi olduğu ifâde edilmiştir.

"O (Kur’an), şüphesiz değerli, güçlü ve arşın sahibi (Allah’ın) katında itibarlı bir elçinin (Cebrâil’in) getirdiği sözdür." (Tekvir, 19-20)

Sahabelerdenden rivayet edildiğine göre: “Allâhü Te’âlâ, Hz. Âdem'i (a.s.) yaratmayı dileyince, Cebrail'i (a.s.) yer yüzüne gönderdi ve yeryüzünden toprak almasını emretti. Cebrail (a.s.) yeryüzünden toprak almaya gidince, arz; “Benden bir parça alıp, noksanlaştırmandan Allâhü Teâlâ’ya sığınırım” dedi. Bunun üzerine Cebrail (a.s.) yeryüzünden toprak almadan geri döndü ve: “Yâ Rabbî, dünyâ kendinden bir parça toprak alınmasından sana sığındı. Ben de almadan geldi­ğim için sana sığınırım” dedi. Bunun üzerine Allâhü Te’âlâ Mikâil (a.s.)’ı gönderdi. Arz, Mikâil (a.s.)’a da aynı şeyi söy­ledi. O da toprak almadan dönüp, Allâhü Teâlâ’ya Cebrail’in (a.s.)’ın söylediği gibi söyledi. Bundan sonra Allâhü Te’âlâ, melekü’l-mevt olan Azrail (a.s.)’ı yeryüzüne gönderip toprak almasını emretti.

Hz. Peygamber'e (S.a.v.) soru soran adam arkasını dönerek gitti.

Hz. Peygamber (S.a.v.) Onu geri çağırın" dedi. Ashab-ı kiram hiç kimseye rastlamadılar. Bunun üzerine Hz. Peygamber (S.a.v.) şöyle buyurdu: "O Cebrail idi. Size dininizi öğretmek için gelmişti".

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir