namaz
namaz sitesi menü

Münker ve Nekir Melekleri

Münker ve Nekir melekleri; Kabirdeki ölmüşlere soru sormaya gelen iki meleğe Münker ve Nekir adları verilmiştir.

REKLAM

Bu melekler ölüleri sorguya çekmekle vazifelendirilmişlerdir. Melekler kabirde Rabbin kim, Peygamberin kim, Kitabın ne, Dinin ne, Kıblen neresi, vb. sorular soracaklardır.

Bu melekler insan öldükten sonra sorgu için gelirler. Ölen kişi bu meleklerin gelişini hisseder çünkü çok heybetlidirler ve çıkardıkları ses onların gelişinin habercisidir. Sorulan sorulara doğru cevapları veremeyen kişiler İslam dinine göre kıyamet gününe kadar azap içerisinde olacaklardır. Buna da İslam dininde kabir azabı denir.

Münker ve Nekir'in kabirde ölüyü sorguya çekmeleri haktır. Kabrin sıkması ve azabı haktır. Bu bütün kafirler ve asi bazı müminler için olan bir şeydir. (İmam Azam)

"Ölü defnedildiğinde, ona gök gözlü simsiyah iki melek gelir. Bunlardan birine Münker diğerine de Nekir denir. Ölüye: "Bu adam (Hz. Muhammed) hakkında ne diyorsun?" diye sorarlar. O da hayatta iken söylemekte olduğu; "O, Allah'ın kulu ve Resûlüdür. Allah'tan başka Allah olmadığına, Muhammed (s.a.v.)'in O'nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet ederim." sözlerini söyler. Melekler; "Biz de bunu söylediğini biliyorduk zaten." derler. Sonra kabri yetmiş çarpı yetmiş zira' kadar genişletilir ve aydınlatılır. Eğer münafık ise, "İnsanların söylediklerini duyup aynısını söylerdim, bilmiyorum." der. Melekler de, "Böyle söylediğini zaten biliyorduk."derler. Sonra arza yani yeryüzüne: "Onu sıkıştır" denir. Arz onu sıkıştırır da kaburga kemikleri birbirine geçer. Allah onu yattığı bu yerden tekrar diriltinceye kadar kendisine azap edilir." (Tirmizi)

İlginizi Çekebilir

Namaz nasıl kılınır

REKLAM

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir