namaz
namaz sitesi menü

Mikail Meleği

Mikail Aleyhisselam; Tabiat olaylarını düzenlemekle görevlendirmiştir.

Mikail rızıkların dağılmasında, yağmurların yağmasında, rüzgarların esmesinde ve bütün nebatların yetişmesinde Allah tarafından görevlendirilmiştir.

REKLAM

Kelime olarak, "Allah’ın küçük ve sevgili kulu" anlamına gelen Mikail Kur’an’ın bir yerinde Cebrail ile birlikte geçmektedir.

"Her kim, Allah’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mikâîl’e düşman olursa bilsin ki Allah da inkar edenlerin düşmanıdır." (Bakara suresi, 98. ayet)

Peygamber Efendimiz (S.a.v.) Mikail meleği (as) ile çok kez görüşmüştür. Bedir Savaşı ve Miraç Mucizesinde görüşmeleri gibi. (Buhari)

Cebrail meleği ile Mîkail meleğinin Allah (cc) ile peygamberleri arasında elçilik yaptıkları, bu çerçevede Mîkail’in nübüvvetin ilk yıllarında Resûlullah’a vahiy getirdiği belirtilerek esas vazifesi vahiy getirmekten ibaret bulunan Cebrail’in Peygamber Efendimiz'e (S.a.v.) daha yakın olduğu, ayette Cebrail’in önce zikredilmesinin, ayrıca vahiy ile görevli oluşunun Mîkail’den faziletli olduğunu gösterdiği söylenir. (İbn Kesîr)

"De ki: "Her kim Cebrail'e düşman ise, bilsin ki o, Allah'ın izni ile Kur'an'ı; önceki kitapları doğrulayıcı, mü'minler için de bir hidayet rehberi ve müjde verici olarak senin kalbine indirmiştir." (Bakara suresi, 98. ayet)

 

İlginizi Çekebilir

Namaz nasıl kılınır

REKLAM

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir