namaz
namaz sitesi menü

Namazı Hızlı Kılmak

Namaz kılmanın belli şartları, belli rükunları vardır. Namazın nasıl kılınması gerektiği, namazda hangi hareketlerin yapılıp, hangi sure, dua ve zikirlerin yapılacağı bellidir. Namazın her rekatının ortalama belli bir süresi olabilir. Bu süre okuduğunuz namaz surelerine göre farklılık gösterir tabi ki. Ama özellikle okunması gereken kıraatın anlaşılmayacak şekilde hızlı okunması, secde, rüku, oturuş gibi namazın farzı olan hareketlerin hızlı yapılarak eksik olması kişinin namazına şüphe getirecektir. Namazı hızlı kılmak bu gibi hata ve eksiklerin oluşmasına sebep olur.

REKLAM

Namaz şu kadar sürede kılınır, sabah namazının farzı 5 dakika sürmelidir, yatsı namazı toplam 15 dakika sürer gibi bir zaman verilmez tabi ki. Çünkü herkes kendi durumuna bağlı olarak, iki rekat namazı üç dakikada da kılınabilir, yarım saatte de kılabilir. Önemli olan farzların, rükunların, tadili erkanın (namazdaki hareketleri, rükunları düzgün yapmak) eksik kalmamasıdır.

"Kitaptan sana vahyedilenleri oku, namazı özenle kıl. Kuşkusuz namaz hayâsızlıktan ve kötülükten meneder. Allah’ı anmak her şeyden önemlidir. Allah yaptıklarınızı bilir." (Ankebût Suresi, 45. ayet)

Namaz Allah'ın huzurunda kıyama durmak demektir. Namazın şartlarına, sünnetlerine, adabına, tadili erkana uyularak kılınması mutlaka önemlidir. En iyisini Allah bilir lakin hangi namaz olursa olsun namazı hızlı kılmak eksikliklere ve hatalara yol açacağından doğru görülmemiştir. Özellikle namazda Kur'an okurken ayetlerinharflerini veya kelimesini ihlal eden hızlı bir okuma caiz değildir.

Örneğin secdede iken 3 defa "Sübhane Rabbiyel-a'lâ" dememiz gerekir. Secde namazın farzıdır, dolayısıyla bunun tam ve doğru yapılması gereklidir. Secde yaparken alnınızı tam yere koymadığınızda, gerektiği kadar durmadığınızda veya koyar koymaz hemen tekrar ayağa kalktığınızda yani secdeyi hızlı yaptığınızda secde olmaz, dolayısıyla namazda olmaz.

Peygamber Efendimiz (Sav) namazdaki rükunları eksik yapan kişinin namazından çaldığını söylemiştir;

"Rukünu ve secdesini tam yapmaz. Bu namazdan çalmaktır. İnsanların en cimrisi de selam (verip alma) da cimri davranandır." (Ahmed b. Hanbel)

Fatiha suresini okurken hızlı okuyabilirsiniz ama doğru ve eksiksiz okumak, harfleri yutmadan okumak önemlidir. Aksi takdirde namazı hızlı kılayım diye Fatiha'yı çok hızlı okuyarak, eksik ve hatalı okursanız namazınız olmaz.

Namazı hızlı kılanlarla ilgili hadis

Yukarıda hadislerden birini yazmıştık. Namaz en önemli ibadetlerden biri olduğundan Hz. Peygamber (Sav) namaz ile ilgili bir çok hadisi şerifi vardır. Bunların içinde namazın nasıl kılınması gerektiği, namazı hızlı kılmak ile ilgili hadislerde bulunur;

"İnsanların hırsızlıkta en ileri olanı, kendi nama­zından çalan kimsedir."  (Ahmed b. Hanbel)

"Ben biri alın, alnını gösterirken eliyle burnunu da işaret etti iki el, iki diz, iki ayakuçları olmak üzere yedi kemik üzere secde etmekle emrolundum. Namaz kılarken elbiseyi ve saçları toplamaktan da yasaklandım!"  (Buhari)

"Secdede itidal ediniz! Biriniz kollarını secdede köpeğin kolunu yayması gibi yaymasın!" (Buhari)

"Rükû ve secdede belini tam doğrultmayan kişinin namazı yeterli değildir!" (İbni Hibban)

Teravih namazı neden hızlı?

Teravih namazının diğer namazlardan farkı yoktur. Teravih namazı hızlı kılınmaz, kılınmaması gerekir aslında. 20 rekat olan bu namaz ortalama yarım saat kadar sürmelidir. Sadece camide imamlar yatsı ve vitir namazı ile beraber toplam 33 rekat namaz olduğu için biraz daha seri kıldırıyorlar. Seri olsalar da çoğu imamlar namazda okunması gereken ayetleri ve duaları düzgün okuyarak, rüku ve secdelerin hakkını vererek kıldırıyorlar. Ama bir imam teravih namazının hepsini 10 dakika gibi çok kısa bir sürede bitiyorsa namazın hakkını veriyor mu bunu biraz düşünmek lazım!

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir