namaz
namaz sitesi menü

Namazın Sünnetleri

Namazın sünnetleri, namaz kılmanın belli bir düzen içinde yapılmasını ve yapılan fiillerin şeklen güzel görünmesini sağlamaya yöneliktir.

Namazda sünneti terk etmek, namazı bozmaz, sehiv secdesi yapmayı da gerektirmez. Ama kasten sünnetlerin terkedilmeleri, alınacak sevabı azaltan davranışlardır.

REKLAM

Namazın sünnetleri şunlardır

1- Beş vakit namaz ile cuma namazı için ezan okumak ve kâmet getirmek erkekler için sünnettir (Kamet, kadınlara sünnet değildir).

2- Namazın iftitah tekbirinde, vitir namazının gunut tekbirinde ve bayram namazlarının zevaid (fazladan) tekbirlerinde, elleri kulakların hizasına kaldırmak (Kadınlar, parmak uçları omuz hizasına gelecek şekilde ellerini kaldırırlar).

3- Eller kaldırıldığı sırada, parmakları ne bitişik ne de fazla açık tutmak, yani elleri kendi halinde normal açıklıkta bulundurmak, elleri ve parmak içlerini kıbleye karşı çevirmek.

4- İmama uyan kimsenin iftitah tekbirini, imamı geçmemek şartıyla , imamın iftitah tekbirine yakın olması.

5- Sübhâneke duasını okumak.

6- Kıyamda erkekler için iki ayağın arasını en az dört parmak kadar açık bulundurmak. Burada kadınlar ayaklarını bitiştirirler.

7- Kıyamda elleri bağlamak. Erkekler; sağ elin avucu sol elin üzerinde ve sağ elin baş ve küçük parmakları sol elin bileğini kavramış olarak, ellerini göbek altında bağlarlar. Kadınlar; sağ el, sol elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüs üstüne koyarlar. Erkekler gibi, sağ elin parmakları ile sol elin bileğini kavramazlar.

8- ''Eûzü billâhi mine'ş-şeytani'r-racîm Bismillahi'r- Rahmâni'r- Rahîm " demek.

9- Her rek'atta, Fatiha sûresinden önce "Bismillahi'r- Rahmâni'r- Rahîm" demek.

10- Fatiha sûresinin sonunda, imamın ve ona uyanların "Amin" demesi.

11- "Sübhâneke, Eüzü-Besmele ve Amin"i içinden okumak.

12- Sabah ve öğle namazlarında Fatiha sûresinden sonra uzun sûre, ikindi ve yatsı namazlarında orta sûre, akşam namazında daha kısa sûre okumak ( Yolcu olan veya vakti dar olan kimse dilediği ayet ve sûreyi okur ).

13- Rükûya varırken "Allâh-ü Ekber" demek.

14- Rükûda dizlerini ve ellerin parmaklarını açık olarak tutmak (Kadınlar parmaklarını açmaz ve dizlerini kavramazlar, sadece ellerini dizleri üzerine koyarlar).

15- Rükûda dizlerini ve dirseklerini kırmamak (Kadınlar rükûda dizlerini biraz bükük bulundururlar) .

16- Rükûda sırtını dümdüz yapmak (Kadınlar sırtını biraz meyilli bulundururlar).

17- Başını, sırtı ile aynı hizada bulundurmak ve gözlerle ayak parmak uçlarına bakmak.

18- Rükûda üç kere "Sübhâne Rabb'iye'l-azîm" demek.

19- Rükûdan kalkarken "Semi Allahü-limen hamideh'' demek.

20- Rükûdan doğrulunca "Rabbenâ leke'l-hamd" demek.

devamı »

...

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir