namaz
namaz sitesi menü

Abdest ve Gusülden Sonra Namaz

Namaz abdesti veya gusül abdesti alındıktan sonra vakit varsa, daha yaşlık kuruyacak kadar bir zaman geçmeden 2 rekat namaz kılınması müstehaptır.

REKLAM

Abdest ve gusülden sonra namaz, abdest veya gusül nimetine kavuşmanın bir şükür ifadesidir. 

Böyle bir temizliğe kavuşmak için manen temiz bir inanca, madden de temiz bir suya sahip olmak, hem de özürlerden beri bulunmak ve beden sağlığına kavuşmuş olmak gereklidir. Bu şartları taşıyan bir insanın Yüce Allah'a şükür için iki rekat namaz kılması pek güzel olur. 

Bununla birlikte abdest ve gusülden hemen sonra herhangi bir farz veya sünnet namazın kılınmasıyla da bu şükür görevi yerine getirilmiş olur.

"Rasûlullah (s.a.v.) gusleder, iki rekat (sünnet)i ve sabah namazını(n farzını) kılardı. Onun guslettikten sonra abdesti yenilediğini hatırlamıyorum.”  (Ebu Davûd)

Cünüplükten dolayı veya başka bir nedenle yıkandıktan sonra namaz kılmak veya başka bir ibadet yapmak için yeniden abdest almaya gerek yoktur.

Abdullah İbn Ömer’den rivayet edildiğine göre, Rasûlullah (s.a.v.) gusül abdesti aldıktan sonra abdest almakla alakalı bir soru sorulunca Rasûlullah (s.a.v.); “Hangi abdest gusülden daha iyi olabilir?” buyurmuştur.

REKLAM

İlginizi Çekebilir

Namaz nasıl kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir