namaz
namaz sitesi menü

Tesbih Namazı

Tesbih namazı; ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen müstehap (sevilen, yapılması uygun olan, işlenmesi teşvik edilen eylem) olan bir namazdır. Uzun bir namaz olduğu için genellikle kandil günlerinde camilerde cemaatle kılınan bir namazdır. Ama isteyenler tek başına da tesbih namazı kılabilir. Peki tesbih namazı nasıl kılınır, namazın vakti var mıdır, kaç rekat olarak kılınır?

Tesbih namazının her hangi bir vakti yoktur, sadece kerahat vakitlerinde namaz kılmak doğru olmadığı için kerahat vakitlerinde kılınmaz. Tesbih namazı 4 rekat olan bir namazdır. İkinci rekatın sonunda selam verilerek, ayrı ayrı ikişer rekat halinde kılmak da mümkündür.

REKLAM

Tesbih namazı nasıl kılınır

Namaza başlamadan önce tüm namazlar için yerine getirmemiz gereken şartları (abdest gibi...) yerine getirmemiz gerekir.

- İlk olarak niyet edilir "Allah rızası için tesbih namazı kılmaya",

- "Allahu Ekber" diyerek İftitah tekbiri alınır,

- Eller bağlanır ve namaza başlanır (Erkekler; göbek altında sağ eli sol elin üzerine bağlarlar. Bayanlar; göğüs üzerinde sağ eli sol elin üzerine koyarlar),

- Sübhaneke okunur,

- Sübhaneke’den sonra 15 kere "Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denir.

- Sonra euzübesmele çekilir, Fatiha Suresi ve Namaz Suresi okunduktan sonra 10 kere daha "Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denir,

- Bu tesbih, rükuya varınca 10 kere, rükudan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Her rekatta 75 tesbih yapılmış olur,

- İkinci rekata kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fatiha suresi ve namaz suresi okunup 10 kere tesbih getirilir.

- İkinci rekat sonrası oturuşta Ettahiyyâtü, Allahümme Salli ve Allahümme Barik okunur, sonra 3. rekata kalkılır,

- Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır,

- Son oturuşta Ettahiyyâtü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena Atina ve Rabbena Firli okunur,

- "Esselamü Aleyküm Ve Rahmetullah" diye selam verilerek ve toplam üç yüz tesbih yapılmış olarak tesbhi namazı tamamlanır.

Tesbih namazında 300 defa "Suhhânallahi velhamdü lillâhi ve la ilâhe illallahu vellalâhu ekber" denilerek tesbih yapıldığı için bu adı almıştır.

Bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz (sav) amcası Hz. Abbas'a tesbih namazı için şöyle demiştir;

"Ey amcacığım! Eğer güç getirebilirsen, her gün bu namazı bir defa kılarsın. Buna güç getiremediğin takdirde, her cuma bir defa kılmaya çalışırsın. Bunu da yapamazsan, her sene bir defa kılmaya çalış. Bunu da yapamazsan hiç olmazsa ömründe bir defa olsun kıl."(Tirmizi)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir