namaz
namaz sitesi menü

İslam'a Göre Rüya Nedir

Rüya veya düş kelime anlamı olarak, uyku sürecinde sadece zihin oalrak görülen şeylerdir ve "görmek" anlamındaki rü’yet kökünden türemiştir. Rüya aslında uykunun bir evresidir. İslam'a göre de rüya nedir denildiğinde aslında aynı anlama gelir, İslam'a göre de vardır ve tanımı aynıdır. Rüya insanın fıtratında olan bir olgudur ve her insan uyku sırasında çeşitli rüyalar görür.

REKLAM

"Rüya Allah’tan, hulm (korkunç düşler) ise şeytandandır" (Buhari)

Kur'an'da rüya ile ilgili ayetler olduğundan dinimiz rüyanın var olduğunu bildirir.

"Babası, şöyle dedi: "Yavrucuğum! Rüyanı kardeşlerine anlatma. Yoksa, sana tuzak kurarlar. Çünkü şeytan, insanın apaçık düşmanıdır." (Yusuf Suresi, 5. ayet)

Rüya çeşitleri

Bazı kaynaklar rüya çeşitlerini çok farklı şekillerde açıklamıştır. İslam'a göre rüya çeşitlerini de Hz. Peygamber (Sav) şöyle açıklamıştır.

"Rüya üç kısımdır: Birincisi salih rüya olup Allah’tan bir müjdedir; ikincisi şeytanın verdiği korku, (vesvese) ve hüzündür; üçüncüsü de kişinin kendi kendine konuştuğu şeylerdir..." (Buhari)

Bu hadisi şerife dayanarak ta İslam kaynakları rüyayı şu 3 başlığa ayırmışlar;

Rüya neden görülür

Bilimsel olarak insanların rüya görmesi yeme içme gibi bir fiziksel ihtiyaç olarak kabul edilir. Mutlu olduğumuzda, sıkıntılı olduğumuzda, düşünceli olduğumuzda bunlar insanın beynini etkiler ve uyku sırasında bu olayların etkisinde kalarak bazı düşler görebilir. Ama genellikle sıkıntılı zamanlarda, olumsuz bir şeyler yaşandığında daha çok rüyalara görülmektedir.

İslam'a göre görülen bu rüyaların dini olarak bağlayıcı bir hükmü yoktur. Yani rüyada şunu gördüm, böyle yapıyordum o nedenle onu yapmalıyım gibi düşüncelere girmemek gerekir.

Rüya ile ilgili hadisler

Hz. Peygamber'in (Sav) rüya ile ilgili bir çok sahih hadisi vardır, bunlardan bazıları şöyledir;

"Kötü rüya gören kimseye söylemesin, şeytandan da Allahü teâlâya sığınsın." (Müslim)

"Rüyasında hoşa gidici güzel şeyler gören, görüşü isabetli salih birine anlatsın! O da hayra yorsun!" (Beyheki)

"Kıyamet yaklaştığında, Müslümanın rüyası ekseriya yalan çıkmaz." (Müslim)

"Sözü doğru olanın, sadık kimselerin rüyası da doğru çıkar." (Buhari)

"Rüya, tabir ilmini bilen bir dosta veya akıllı bir zata anlatılmalıdır!" (İ.Ahmed)

"Kötü rüya gören uyanınca sol tarafına üç defa tükürüp, şeytanın şerrinden Allah'a sığınsın. Bu takdirde rüya, ona zarar vermez." (Müslim)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir