namaz
namaz sitesi menü

Kureyş Suresinin Anlamı ve Fazileti

Kureyş suresi Kuran-ı Kerim'in 106. süresi olup, 4 ayetten oluşmaktadır. Kısa bir sure olduğu için namazlarda en çok okunan namaz surelerinden biridir. Li ilafi kureyş... ile başladığı için bu isimle de bilinir. Peki Kureyş suresi anlamı, konusu ve faziletlerini biliyor muyuz?

Kureyş, Peygamberimiz'in de soyundan olduğu köklü bir Arap kabilesidir. Kureyş suresinin konusunda burada yaşayan Kureyşlilerden bahsedilmektedir.

REKLAM

Kureyş suresi anlamı

Kureyş suresinin iki ayrı meali aşağıda gösterilmiştir;

Kureyş'i ısındırıp alıştırdığı; onları kışın (Yemen'e) ve yazın (Şam'a) yaptıkları yolculuğa ısındırıp alıştırdığı için, Kureyş de, kendilerini besleyip açlıklarını gideren ve onları korkudan emin kılan bu evin (Kâbe'nin) Rabbine kulluk etsin. (1-4. ayet Mealleri; Diyanet İşleri)

Kureyş’in güvenliğini, onların kış ve yaz yolculuklarında güvenliğini sağlamak için (Allah lutuflarda bulundu). (1. ve 2. ayet meali) Onlar da kendilerini besleyip açlıklarını gideren ve her çeşit korkudan emin kılan şu evin rabbine kulluk etsinler. (3. ayet meali)  Onlar da kendilerini besleyip açlıklarını gideren ve her çeşit korkudan emin kılan şu evin rabbine kulluk etsinler. (4. ayet meali) (Mealler; Kuran Yolu)

Meallerden de anlaşılacağı gibi Kureyş suresi anlamı olarak; Kureyş halkının, bütün nimetlerin şükrünü yerine getirmek için Allah’a kulluk etmeleri istenmiştir. Bu sure ile biz müslümanların alması gereken mesaj ise, Kureyşliler nezdinde, bizlere verilen nimetlere aldanarak yoldan çıkmamak ve kulluğu her zaman nimetlerin tümünü veren Allah’a yapmaktır.

Kureyş suresi fazileti

Peygamber Efendimiz (sav) Kureyş suresinin fazileti ile ilgili bir hadiste şöyle buyurmaktadır;

"Allah Teâlâ Kureyşlileri yedi özellikle üstün kılmıştır? Ben onlardanım; nübüvvet onlardadır; Mekke'nin hâcibliği onlardadır; Mekke'nin su dağıtma işlemi onlardadır; Allah, fil ordusuna karşı onları muzaffer kılmıştır; onlar, kendilerinden başkası Allah'a ibadet etmezken, sürekli Allah'a ibadet etmişlerdir; Allah onlar hakkında Kur'ân'da bir sure indirmiştir." (İbn Kesir)

Surenin fazileti ile ilgili başka bir çok rivayette vardır.

İmam Rabbani (Kuddise Sirruh) buyurdu ki: "Korkulu yerlerde ve düşman karşısında emin ve rahat olmak için Kureyş suresini her gün ve her gece 11 defa okumalıdır."

Kureyş suresini her gün 7 kere okuyan kimse, kötülerin şerrinden korunur, geçim darlığı, yoksulluk, fakirlik çekmez gibi rivayetler vardır ama hadislerde veya dini kitaplarda bunların kaynağına rastlayamadık.

Kureyş suresi sesli okunuşu ve türkçe okunuşu için bakabilirsiniz: Kureyş Suresi

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir