namaz
namaz sitesi menü

Deyyus Nedir

Argo bir kelime olarak ta duyduğumuz deyyus ne demek, deyyusun anlamı ve manası nedir? Deyyus sözlükte Hanımının, kız kardeşlerinin, kadın akrabalarının, kendisine yakın bir kadının iffetsizliğine göz yuman kişi alamına gelmektedir.

REKLAM

Anlamı çok bilinmediği için "bire deyyus" gibi kelimeler kullanılmaktadır. Fakat deyyus hem sözlük anlamı itibari ile hem de halk dilinde hanımını namusunu satan veya buna göz yuman olarak bilinir. İslam da bu kelimenin anlamı kötüdür ve bir hadiste kullanıldığı bilinir.

"Üç kimse vardır ki, Kıyamet günü Allah onların tarafına bakmaz; Anne-Babasına asi olan çocuk, erkeğe benzemeye çalışan kadın ve deyyus." (Hadisi şerif; Nesâi)

Bazen deyyusun anlamı olarak aldatılan koca denir ama bu farklı bir şeydir. Deyyus bilerek bunu yapan, hanımını başka erkelerle birlikte olmasına göz yuman erkeğe denir.

Konuşurken, birilerine kızıp bir şey söylerken kelimelerimizi iyi seçmeliyiz. Anne baba isek çocuklarımıza argo kelimelerin kötü anlama geldiğini ve bunları söylememenin gerekliliğini anlatmalıyız. Belki de deyyus kelimesinin anlamını şimdi öğrenenler olabilir ve bu kelimeyi daha önce şaka da olsa kullanmış olanlar olabilir. İşte deyyus demek ne kadar ağır bir hakarettir.

Müslüman yaptığı davranıştan, ağzından çıkan sözden mesuldür. Birde anlamını bilerek birine bu kelimeyi kullanmak büyük günahlardandır. Çünkü büyük günahların içinde iftara atmak bulunur.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir