namaz
namaz sitesi menü

Farz, Vacip ve Sünnet

İslamda en çok kullanılan dini terimler farz, vacip ve sünnet nedir ve bunlar arasındaki fark nelerdir? Farz vacip sünnet örnekleri ile bunların dini hükümleri nasıl olur, bunları ayrı ayrı açıklayalım. Farza, vacibe ve sünnete her müslümanın inanması ve bunları yerine getirmesi gerekli ve önemlidir. Bunları önem sırasına göre ve örnekler vererek açıklayalım daha sonrada aralarındaki farkı yazmaya çalışalım.

Farz

Allah'ın kesin olarak yerine getirilmesini istediği, yapılması delillerle sabit olan emirlerdir. Farzları inkar etmek, yok saymak küfürdür, farzları terketmek ise günahtır.

REKLAM

Sözlük anlamında bile farzın kesin bir emir olduğu anlaşılır; Müslümanın bir özrü olmadıkça, yapılması zorunlu, yapılmaması günah sayılan tanrı buyruğu. Örnek verecek olursak; Allah'a inanmak, Peygamberlere ve Kitaplara inanmak, namaz kılmak, oruç tutmak, kelime i şehadet getirmek vb...

Ayrıntılar va daha fazlarsı için farz sayfamıza bakabilirsiniz.

Vacip

Farz kadar kesin olmamakla birlikte kuvvetli bir delil ile yapılması emredilen şeylerdir. Farzı inkar eden kimse dinden çıkar, vacibi inkar eden kimse dinden çıkmaz ama günah işlemiş olur.

Örnek olarak; bayram namazları, yatsı namazından sonraki vitir namazı, kurban kesmek vacip örnekleri arasındadır.

Ayrıntı için vacip sayfamıza bakabilirsiniz.

Sünnet

Hz. Peygamber'in (sav) devamlı olarak yaptığı ve bir mazeret olmaksızın terketmediği şeylerdir. Peygamber Efendimiz'in (sav) farz ve vacip ibadetlerin dışında yaptığı ve bize emrettiği ibadetlerdir. Sünneti uygulamak büyük sevap, terk etmek ise bu sevaptan mahrum kalmaktır. 

Sünnet örnekleri; Vakit namazlarının sünnetleri (Sabah namazının 2 rekatı farz, 2 rekatı sünnettir), Teheccüd namazı, bir şey yiyip içtikten sonra Elhamdülillah demek, suyu oturarak içmek gibi Efendimiz'in bir çok sünneti bulunmaktadır.

Ayrıntılar için sünnet sayfamıza bakabilirsiniz.

Farz, vacip ve sünnet arasındaki fark

Farzı inkar eden kimse dinden çıkar, vacibi inkar eden kimse dinden çıkmaz ama günah işlemiş olur, sünnette vacip kadar olmasa da inkar eden kimse yine günah işlemiş olur.

Ama aralarında fark vardır, örneğin; namazın vaciplerinden herhangi birinin terkedilmesi namazı bozmaz. Namazın vaciplerinden biri sehven terkedilmişse sehiv secdesi yapmak gerekir. Eğer kasten terkedilmişse, namazın iade edilmesi yani yeniden kılınması gerekir. Namazda sünneti terk etmek, namazı bozmaz, sehiv secdesi yapmayı da gerektirmez. Ama kasten sünnetlerin terkedilmeleri, alınacak sevabı azaltan davranışlardır.

"Namazı bitirince de ayakta, otururken ve yanınız üzerinde yatarken (daima) Allah'ı anın. Huzura kavuşunca da namazı dosdoğru kılın; çünkü namaz müminler üzerine vakitleri belli bir farzdır. " (Nisa suresi, 103. ayet)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir