namaz
namaz sitesi menü

Teheccüd Namazı

Teheccüd (gece) namazı, yatsı namazından sonra, uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra kılınan nafile namaza denir. İmsak vaktine kadar kılınabilir. Yorgunluk sebebiyle gece kalkamayacağından korkan kimsenin uyumadan önce kılması da mümkündür. Teheccüd namazı çok faziletlidir ve sünnettir.

Teheccüd namazı, Peygamber Efendimize (S.a.v.) vacip yani farz hükmündeydi. Bu namaz O'nun ümmeti için sünnet-i müekkededir.

"Ey Resûlüm. Gece vakti de uyanıp, sadece sana mahsus fazladan bir ibadet olarak teheccüd namazını kıl. Umulur ki Rabbin seni övülmüş bir makam olan en büyük şefaat makamına çıkarır." (İsra Sûresi, 79. ayet)

REKLAM

Teheccüd namazı nasıl kılınır

- İki, dört veya sekiz rekat olarak kılınabilir. İki rekatta bir selam verilmesi daha faziletlidir.

- "Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazını kılmaya" diye niyet edilirek namaz kılınır.

"Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah'a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır." (Tirmizi, Deavât, 101)

"Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allah rahmet etsin." (Ebû Dâvud)

Teheccüd namazı vakti

Teheccüd namazı bir gece namazıdır. Namazın makbul olanı geceleyin bir miktar uyuduktan sonra kalkıp kılınmasıdır. Yatsı namazını kıldıktan sonra yatmadan da teheccüd namazınını kılınabildiği söylenir. Ancak Peygamber Efendimiz (s.a.v.) teheccüd namazını bir miktar uyuduktan sonra kılmıştır.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir