namaz
namaz sitesi menü

Dövme İle Namaz Kılınır Mı?

Dövme ile kılınan namaz geçerli olur mu veya Dövme ile namaz kılınır mı sorusundan önce dövme yaptırmak caiz mi, dinen bir sakıncası, günahı var mı onu sormak gerekir. Dövme yapmak veya yaptırmak dinimize göre günahtır. Bunun da en büyük kaynağı Hz. Peygamber'in (Sav) hadisleridir.

"Dövmeyi yapan ve yaptıranların Allah’ın rahmetinden uzak olacaklarını bildirmiştir." (Buhari)

REKLAM

"Kaşlarını incelten ve dövme yaptıran lanetlenmiştir." (Ebu Davud)

Bu hadislerden de anlaşılacağı gibi dövme caiz görülmemiştir. İnsanın vücuduna dövme yapması veya yaptırması dinimiz açısından günahtır. Ayrıca insan vücuduna iğneler ile yapılan ve boya içeren dövmeler eski çağlardan gelmekte olan bir cahiliye adetidir. Sağlık açısından da zararlı görüldüğü için dinen uygun görülmemektedir.

Ayet var mı?

Kur'an'da dövme ile ilgili bir ayet yoktur ama İslam dininin temel kaynağı Kur'an-ı Kerim olsa da tek kaynak o değildir. Hz. Peygamber'in (Sav) öğrettikleri, yapın ve yapmayın dedikleri de dinin gereğidir. Ayrıca Kur'an da şöyle bir ayet vardır;

"...Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin. Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz, Allah'ın azabı çetindir." (Haşr suresi, 7. ayet)

Dolayısıyla dinen dövmenin caiz olmadığını anlaşılır.

Dövmeli olan namaz kılamaz mı?

Şimdi asıl konu olan dövme ile namaz kılınır mı sorusuna gelelim. Çoğu zaman yazdığımız gibi sitemiz hiç bir konuda fetva vermez ve fetva vermek haddine değildir. Sadece Fıkıh kaynaklarında, ilmihalde, diyanette verilen fetvaları, görüşleri araştırıp yazıyoruz. Dövme ile namaz konusunda da verilen bilgileri paylaşıyoruz.

Özellikle eskiden, bilmeden dövme yaptıran kişiler için bu önemli bir konu. Namaz kılmak için bilindiği gibi gusül abdesti ve namaz abdesti şart. Gusül abdestinin farzlarından biri de vücudunun her yerine su değmesidir.

Genelde dövmeler dış derinin altına iğne ile yapılıyor. Abdest ve gusülde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında olduğu için abdeste ve gusle mani sayılmaz. Dolayısıyla namaz da kılınabilir, namaza engel bir durum olmaz.

Bazı durumlarda ise dövmenin yapım şekline göre deri üzerinde bir tabaka oluşturup suyun deriye değmesi engelliyorsa gusüle mani bir durum ortaya çıkar. Bu konuda diyanetin fetvası şu şekildedir;

Dövme yaptırmak dinimizce yasaklanmış olmakla birlikte cilt üzerinde bir tabaka oluşturmayan dövmeler abdest ve gusle engel değildir. Fakat deri üzerine yapılarak suyun temasını engelleyen bir tabaka oluşturan dövmeler abdest ve gusle mani olacağından namaza da engel teşkil eder. (Diyanet)

Eskiden böyle bir kalıcı dövme yaptırılmış ise o dövmeyi bir müdahele ile çıkarmaya imkan yoksa artık o şekilde bırakılmak mecburiyetindedir ve o dövmeler deri ile birleşerek insanın derisi sayılmaktadır.

Daha önce yapılmış olup deri üzerinde tabaka oluşturmuş ve çıkarılması da mümkün olmayan dövmeler ise artık deri hükmünü almış olur. (Diyanet)

Özetle

Kısaca dövmenin namaza engel olmasının nedeni gusül ve abdeste mani olmasıdır. Gusül ve abdest olmadan da namaz kılınmaz. Abdest ve gusüle engel olunmadığında abdest alınarak namaz kılınabilir, namaz geçerli olur.

Diyanet aynı fetvasında, dövme varsa ve bu dövme dikkat çekici resim ve benzeri şeyler içeriyorsa bu dövmenin namaz kılarken kapatılmasının doğru olacağını söylemiştir.

Tabi ki buradan namaz oluyormuş o zaman dövme yaptırabiliriz yorumu çıkmamalı. Çünkü dövmenin caiz olmadığını yazımızın başında yazmıştık. Sonuçta insanlar bazen bilerek veya bilmeyerek günah işlemiş olabilirler, ama o kimseler sonradan pişman olup Allah'a tövbe ve istiğfar edebilirler.

"De ki: "Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir." (Zümer Suresi, 53. ayet)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir