namaz
namaz sitesi menü

Perşembe Gecesi Okunan Dualar

Perşembe akşamı veya perşembe gecesi Müslümanlar için mübarek zamanlardan biridir. Perşembeyi cumaya bağlayan gecelerde yapılan iyi ve güzel ameller kat kat sevap kazandırır. Bu geceleri Kur'an ile, dua ile, tövbe ve istiğfar ile, salavatlar ile geçirmek Müslümanlar için çok faziletlidir. Peki perşembe gecesi okunan dualar ve sureler nelerdir, okunması tavsiye edilen dua hangisidir?

REKLAM

Yüce Allah perşembe gecesi gibi bazı zamanlara önem vermiş ve yapılan dua ve tövbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Duadan önce ibadetleri de eksiksiz hatta fazlasıyla yapmayı ihmal etmemeliyiz. Perşembe gecesi yapılması tavsiye edilen ibadetler için diğer yazımıza bakabilirsiniz; Perşembe gecesi yapılacak ibadetler

Tavsiye edilen dualar ve sureler

Başta Kur'an-ı Kerim okumak kat ve kat sevaptır. Mümkün olduğunca Kur'an okunmalıdır.

Yasin Suresini okumanın sevabı çoktur. Perşembe akşamı Yasin suresini okuyanların günahlarının affedileceği ümit edilir.

Kehf Suresi okunabilir.

"Size bir sûre haber vereyim mi ki, azamet semâ ile arz arasını doldurmuş, onu yetmişbin melek teşyî etmiştir? O sûreKehf süresidir. Kim cuma günü bu sureyi okursa Allah onu öteki cumaya kadar bu sûre ile mağfiret eder, sonun da üç gün de ziyâdesi vardır…" (Hadis-i Şerif; Suyuti)

Tövbe ve istiğfar edilebilir. Tövbe etmek manevi bir temizliktir. Peygamber Efendimiz’in (Sav) tövbe duası;

"Allâh’ım! Beni bağışla ve tövbemi kabul buyur! Çünkü Sen tevbeleri çok kabûl eden ve çok merhamet edensin." dediğini saymıştık. (Hadis-i Şerif; Ebû Davûd)

Salat-u selamlar, salavatlar getirilebilir. Peygamber Efendimiz'i (sav) anmak ona selam göndermek hem ona sevginin, hem ona bağlılığın gereği çok faziletlidir.

"Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed" diyerek salavat getirilebilir. (Allahım! (peygamberimiz) Hz. Muhammed’e ve aline (evladu iyaline) rahmet eyle.)

"Kıyamet gününde insanların bana en yakın olanları, bana en çok salâtü selam getirenleridir." (Hadis-i Şerif, Tirmizi)

Peygamber Efendimiz (Sav) gecenin son üçte birinde uyanmayı, ibadet etmeyi ve dua etmeyi tavsiye etmiştir. Bu nedenle Perşembe gecesi okunan dualar çok faziletlidir. Bu vakitler kalkılıp herkes kendine göre, Allah'a yönelerek dua edebilir.

Nasıl güzel dua edeceğinizi çok bilmiyorsanız Peygamberimiz'in (Sav) tavsiye ettiği ve devamlı olarak okuduğu duaları edebilirsiniz.

"Ya Rabbi! Sen affedicisin. Affetmeyi seversin. Beni affet." (Hadis-i Şerif; İbn Mace)

"Allah’ım! Senden hidayet, takva, iffet ve zenginlik niyaz ediyorum." (Hadis-i Şerif; Müslim)

"Ey kalplere egemen olan Allah’ım! Kalbimi dininde sabit kıl." (Hadis-i Şerif; Tirmizi)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir