namaz
namaz sitesi menü

Cuma Hutbesi

Bilindiği gibi cuma namazı, farz namazlardan olup, cuma günleri öğle namazı vaktinde kılınır. Cuma namazının özelliklerinden birisi de namazdan önce hutbe okunmasıdır. Hutbe, cuma namazının sahih olmasının şartlarından biridir. Yani Cuma hutbesi cuma namazının farzıdır. Peki cuma namazı kılan kişi için cuma hutbesi farz mı, hutbeye yetişemeyen kişinin cuma namazı geçerli olur mu?

Hutbenin şartlarından en önemlisi şöyledir; cuma namazında hutbe okunurken en az bir erkeğin bulunması. Bunun haricinde cuma kılabilmek için hutbeye yetişmek ve dinlemek şart değildir. Bir şekilde hutbeye yetişemeyen veya hutbeyi duymayan kişinin kıldığı cuma namazı geçerli olur. Hatta namazın ikinci rekatına yetişen cemaatin de cuma namazı geçerli olur.

REKLAM

Cuma namazında hutbe sırasında cemaatin konuşmaması, selam alıp vermemesi, nafile namaz kılmaması gerekir. Cumaya hutbe okunurken gelen kişi ilk sünneti kılmadan oturmalı ve hutbeyi dinlemelidir. Bazen imam cuma hutbesini okuduğu sırada camiye yeni gelen kişilerin cumanın ilk sünnetini veya başka bir nafile namaz kıldığını görnekteyiz. Bu durum yanlıştır, kişi hutbe sırasında yetişdiyse hemen oturup hutbeyi dinlemeli, namaz kılmamalı ve başka bir şeyle meşgul olmamalıdır.

Peygamber Efendimiz (sav) cuma hutbesi konusundaki hadisi şerifinde;

"Cuma günü imam hutbe okurken arkadaşına (yalnızca) ‘dinle’ desen (bile yine) boş, lüzumsuz konuşmuş olursun." (Buhari)

Hutbe ayrıca bayram namazlarında da okunur, bayram hutbeleri sünnet, cuma hutbesi farzdır.

Hutbenin şartları

- Namazdan önce okunması,
- Hutbe niyetiyle okunması,
- Vakti içinde okunması,
- Cemaatin huzurunda okunması,
- Hutbeyle namaz arasında birşeyle meşgul olunmaması.

Cuma namazı nasıl kılınır

Cuma namazı 10 rekattır, bu 10 rekatın 2 rekatı farzdır (4 rekat ilk sünnet, 2 rekat cumanın farzı ve 4 rekat cumanın son sünneti).

Bakınız: Cuma namazı nasıl kılınır

Nafile namazlarla birlikte cuma namazında 16 rekat namaz kılınır.

"Ey îman edenler! Cuma günü namaz için ezan okunduğunda hemen Allah'ı zikretmeye gidin. Alışverişi bırakın. Bu, bilirseniz sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılındığında yeryüzüne dağılın. Allah'ın fazlından (nasip) arayın. Allah'ı da çokça zikredin ki, kurtuluşa eresiniz." (Cuma suresi, 9. ayet)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir