namaz
namaz sitesi menü

Münafık Kime Denir

Münafık, inanmadığı halde kendini inanmış bir olarak gösteren kimsedir. İslam dininde ise münafık demek, Allah’a, Kur'an'a ve Hz. Muhammed’e (sav) inandığını söyleyen, mümin bir kul gibi yaşayan fakat kalpten inanmayan, inkar eden kimselere denir.

REKLAM

Münafık bir kimse, mümünlerle karşılaştığında inandım der, fakat inanmayanlarla birlikte iken müminlerle alay eder, onları sevmez. İnanmadığı halde çıkarları uğruna dinin gerekliliklerini yapabilir, örneğin namaz kılar, oruç tutuyormuş gibi gözükür. Allah'tan korkmadıkları için her türlü kötülüğü yapabilirler.

Bakara suresi, 8. ayette münafıklıktan bahsedilmiştir;

"İnsanlardan bazıları da vardır ki inanmadıkları halde 'Allah’a ve âhiret gününe inandık' derler."

Münafık bir insan hiç müslüman olmayan, kafir birinden daha tehlikelidir. Onlar içten içe müslümanların huzur ve düzenini bozar, müslümanları kötü gösterir, müslümanları bilerek yanlış yöne sürükler.

Münafıkların o kadar kötü olduğu ve cezalarının çok ağır olacağı yine Kur'an da geçmektedir;

"Şüphe yok ki münafıklar cehennemin en alt katındadırlar; artık onlara asla bir yardımcı bulamazsın." (Nisa Suresi, 145. ayet)

Çevremizde kim münafık kim değil bilemeyiz, bazıları varki ben ateistim der inanmadığını ilan eder, ama bazılarıda inandım der ama içten içe ateistlerden daha tehlikelidir. İnsanların içini bilemeyeceğimiz için bizler de onu müslüman olarak görürüz. Ama eğer o kişi münafıksa bizi de yanlış yollara sürükleyecektir. İslami terör denilen kavram buradan çıkmamış mıdır, müslüman gibi görünen bir terörist onlarca masum, silahsız, çoluk çocuk, kadın erkek herkesi katledebiliyor. Bunu yaparken de Allah'ın ismini kullanabiliyor.

Peygamberim Efendimiz (sav) kimlerin münafık olduğunu bilir ama bunu çevresine söylemezdi, o münafılara önemli görevler vermezdi. Müslüman olduğunu söyleyen bir münafık, dünyada müslümanmış gibi gezer, herkes ona müslüman muamelesi yapar, ama onların cezası ahirete kalmıştır.

"Allah, erkeğiyle kadınıyla münafıklara ve açıktan inkârcılık yapanlara, içinde ebedî olarak kalacakları cehennem ateşini vaad etmiştir. Onlara bu yeter de artar! Allah onları lânetlemiştir ve onlar için devamlı bir azap vardır." (Tevbe suresi, 68. ayet)

 

İlginizi Çekebilir

Namaz nasıl kılınır

REKLAM

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir