namaz
namaz sitesi menü

Sadakallahül Aliyyül Azim Ne Demektir

Kuran-ı Kerim okuması bittikten sonra "Sadakallahul azim" veya "Sadakallahul aliyyül azim" denmektedir. Bunlar aslında kısa bir duadır. İslam alimleri bunu demeyi uygun görmüşlerdir. Peygamber Efendimiz'in (sav) veya sahabelerin böyle dediği ile ilgili bir hadis, kaynak yoktur. Daha sonradan İslam alimleri anlamı itibari ile bunu söylemişlerdir.

REKLAM

Kuran-ı  Kerim veya ayet okunduğu zaman "Sadakallahul azim" diyen kimse, Kuran-ı Kerim'in hak ve doğru kitap olduğunu, Allah’ın bütün sözlerinin doğru olduğunu söylemiş olur. Çünkü bu zikirlerin anlamları şöyledir;

Anlamları

Sadakallahul azim; Azim olan Allah ne güzel ne doğru söyledi.

Sadakallahul aliyyul azim; Aliyy ve Azim olan Allah ne güzel ne doğru söyledi.

Yazımızın başında da yazdığımız gibi Peygamber Efendimiz'in (sav) bunları söylediğine dair bir sahih hadis olmadığından bunları söylemenin Sünnet olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Bunları söylemenin edepten, adaptan olduğunu İslam alimleri belirtmiştir.

Ayrıca bunun bir kısmı Ayetel Kürsi'de yani Bakara suresinin 255. ayetinde geçmektedir. "ve hüvel aliyyül azim." anlamı "O, çok yüce, çok büyüktür."

Bazende sadece "Sadakallah"denmektedir. Bunun da anlamı "Allah doğru söyledi" demektir ve bu Kur'an ayetlerinde geçmektedir.

"De ki: "Allah doğru söylemiştir. Öyle ise hakka yönelen İbrahim'in dinine uyun. O, Allah'a ortak koşanlardan değildi." (Al-i İmran suresi, 95. ayet)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir