namaz
namaz sitesi menü

İza Cae Nasrullahi... (Nasr Suresi)

Namaz surelerinden biri olan Nasr Suresinin ilk ayeti " izâ câe nasrullahi velfeth " olduğundan dolayı "iza cae" suresi veya duası olarak ta biliniyor. Nasr suresi ve Nas suresi birbirine karıştırılabildiği için bu sureyi iza cae olarak söyleyenler var. Bu surenin yani Nasr Suresinin anlamını, sesli okunuşu ve türkçe okunuşunu sayfamızdan bulabilirsiniz.

3 ayetten oluşan Nasr suresi Kur'an da sondan 5. suredir. Sure iza cae ... ile başlasa da ismini "nasr" kelimesinden almıştır. Nasr; "yardım, zafer" anlamına gelir. Kısa bir sure olduğu için çabuk ezberlenerek namazlarda çok okunan bir suredir.

Nasr Suresi Türkçe Okunuşu

1. İzâ câe nasrullahi velfeth
2. Ve raeytennâse yedhulûne fî dinillâhi efvâcâ
3. Fesebbih bihamdi rabbike vestağfirh, İnnehû kâne tevvâbâ

Nasr Suresi Meali

1. Allah'ın yardımı ve fetih geldiğinde,
2. İnsanları bölük, bölük Allah'ın dinine girerlerken gördüğünde.
3. Artık Rabbini hamd ile tesbih et ve bağışlamasını dile! Muhakkak ki, O, çok bağışlayandır!

REKLAM

Sesli Okunuşu

Nasr suresinin kısaca tefsirinde, Allah müminlerin kendilerine bir nimet ve yardım lutfettiğinde O’na hamd ve şükretmeleri gerektiği ifade eder. Surenin konusunda Allah’ın Resulullah'a (Sav) nasip ettiği zafer ve fetih sonrası insanların grup grup İslam’ı seçmelerinden bahseder. Surenin fazileti de çoktur.

Resulullah (Sav) buyurdu ki: " İza Cae Nasrullahi vel-Feth suresi, Kuran'ın dörtte biridir. "

Din alimlerinden Fahreddin Razi (ra) de Nasr suresi için; "Bu sure müminlerin suresidir. Her mümin bu sureyi okuduğunda, Allah'u Teala işlerini kolaylaştırır, onu düşmanları üzerine galip kılar, geçim sıkıntısı çektirmez, tövbesini kabul, günahını affeder."

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir