namaz
namaz sitesi menü

İhram Yasakları

Bilindiği gibi İhram; Hac ve umre ibadetlerini eda etmek için mubah olan bir kısım davranışları haram kılmaktır. Dolayısıyla ihrama giren kimseler ihramlı olduğu sürece yasak olan davranışları yapamazlar. Bu davranışlara ihram yasakları denmektedir. Peki bu ihram yasakları nelerdir?

İhrama giren erkekler, tüm dikişli elbiselerini çıkartarak havluya benzeyen alt ve üst olam üzere 2 adet ihram kıyafetlerini giyerler. Bayanlar ise tesettüre uygun herhangi bir giysi ile ihrama girebilirler. Bu kıyafetleri giyerek ihrama girmiş olunur ve ihram yasaklarına uymak gerekir.

REKLAM

İhram yasaklarının guruplandırarak yazmak daha anlaşılır olacaktır;

Vücutla ilgili olan yasaklar

- Saç, sakal tıraşı olmak ve bıyıkları kesmek yasaktır.
- Koltuk altı ve kasık bölgelerindeki kılları ve vücudun diğer yerlerindeki kılları tıraş etmek, kılları koparmak veya yolmak yasaktır.
- Tırnakları kesmek yasaktır.
- Süslenmek amacı ile saç, sakal, bıyıkları yağlamak, boyamak, jöle gibi maddeler sürmek. Bayanların oje, ruj gibi maddeler kullanması. Vücuda veya ihramlığa koku sürülmesi, kokulu sabun kullanmak yasaktır.

Giyim ile ilgili olan yasaklar

Bu yasakların erkekler içindir çünkü erkekler ihram kıyafeti dışında bir şey giyemezlerken, kadınlar tesettüre uygun herhangi bir giysi ile ihrama girebilirler.

- Dikişli bir elbise ve iç çamaşırı türü giyisi giymek yasaktır. (Palto, mont gibi giysileri giymeden üzerine örtmek veya omuza almak yasak değildir. Ayrıca omuza asılan çantada, bele kuşanılan kemerde, ayaklara giyilen üzeri ve topukları açık ayakkabı veya terlikte dikiş olması yasak değildir)
- Başı ve yüzü örtmek, takke ve benzeri şeyler giymek, başa sarık sarmak yasaktır.
- Eldiven, çorap, topukları kapatan ayakkabı giymek yasaktır. (mümkün olduğunca üzeri açık ayakkabı giymek müstehaptır. Üzeri açık ayakkabı giyebilecekken, sadece topukları açık ayakkabı giymek mekruhtur. Ayak bileğine bitişen ve topukları kapatan ayakkabı ise yasaktır)

Cinsel konu ile ilgili olan yasaklar

- Cinsel ilişki yasaktır.
- Cinsel ilişkiye götüren öpüşme, oynaşma, şehvetle tutma gibi davranışlar yasaktır.
- Şehvet uyandırıcı, tahrik eden sözler söylemek yasaktır.

Başkalarına zarar veren konulardaki yasaklar

- Kavga etmek yasaktır.
- Başkaları ile münakaşa etmek, tartışmak yasaktır.
- Sövmek, hakaret etmek, gönül kırmak yasaktır.

Harem bölgesi ile ilgili olan yasaklar

- Bitkilerin kesilmesi, koparılması, budanması, ezilmesi yasaktır.
- Zararsız hayvanları öldürmek.
- Mekke şehri ve etrafındaki harem bölgedeki av hayvanlarını avlanması yasaktır.

Av ile ilgili olan yasaklar

- Harem bölgesi içinde veya dışında eti yensin veya yenmesin her türlü kara avını avlamak, avcıya avını göstermek, avlanmasına yardım etmek veya av hayvanlarına zarar vermek yasaktır. (Deniz hayvanlarının avlanması yasak değildir. Ayrıca koyun, tavuk gibi hayvanların kesilmeside yasak değildir)

Not: Bu yasaklardan birini veya birden fazlasını farkında olmadan yaparsak yapılan yasağın derecesine göre cezalar bulunur. Bu cezalar sadaka vermekten başlar, kurban kesmeye kadar gider.

Kaynak: İslam İlmihali (Türk Diyanet Vakfı)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir