namaz
namaz sitesi menü

Veda Hutbesi ve Tam Metni

Peygamber Efendimiz (Sav) 632 yılında veda haccı sırasında yapmış olduğu hutbelerden oluşan bir derlemedir veda hutbesi. Yani Veda hutbesi denince tek seferde yapılan bir hitabet gibi algılanmamalıdır. Bu hitabeler İslam ve tarih kaynaklarında birleştirilerek bir Veda hutbesi tam metni oluşturulmuştur. Bazı yerlerde veda hutbesi değil veda hutbeleri olarak ta geçmektedir. Bu hutbeleri Arafat, Mina ve Akabe gibi yerlerde yaparak, ümmetine tavsiyelerde bulunmuştur.

REKLAM

Peygamber Efendimiz'in (Sav) hutbelerinde yaptığı konuşmaları bir vedalaşma gibidir. Veda hutbelerinde bütün insanlara yönelik mesajlar verilmiştir. Hutbelerinin bazılarında soru cevap tarzını kullandığı anlaşılır. Bu hutbelerdeki konular ve öğütler kısaca şöyledir; kul hakkını ilgilendiren konular, can ve mal dokunulmazlığı, ribanın (faiz) ve kan davalarının kaldırılması, Müslüman kardeşliği, karı koca arasındaki haklar ve sorumluluklar, çocuğun babasından başkasına nisbet edilmemesi, Müslümanların birbiriyle savaşmaması, emanetlerin sahiplerine iade edilmesi gibi bölümler yer alır. Peygamber Efendimiz (Sav) kendisinin son peygamber olduğunu bildirerek hitabelerinin sonunda ashabına Allah’ın kendisine verdiği tebliğ görevini yerine getirip getirmediğini sormuş ve "evet" cevabını alınca, "Tebliğ ettim Allah'ım, şahit ol!" demiştir.

Veda Hutbesi metni içinde bazı kaynaklarda farklılıklar görülebilmektedir. Ama genel itibari ile verilen öğütler ve tavsiyeler aynıdır. Görülen bazı farklılıkların mezhep faktöründen kaynaklandığı söylenebilir.

Veda hutbelerinin tamamı

Diyanet kaynaklarından aldığımız veda hutbesi metninin tamamı aşağıdaki bağlantıda verilmiştir;

 

Veda Hutbesi Oku ve İndir

 

veda hutbesi metni

veda hutbesi tamamı

veda hutbesi pdf

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir