namaz
namaz sitesi menü

3 Ayların Önemi ve Faziletleri

Hicri takvime göre İslamın mübarek saydığı 3 ayların isimleri Recep, Şaban ve Ramazan ayıdır. Üç aylar geldiğinde Müslümanlar özellikle Ramazan ayının yani oruç tutma ibadetinin heyecanı içine giriyorlar. Peygamber Efendimiz (Sav) üç aylardan ilki Recep ayı girdiğinde Recep ve Şaban aynı bize mübarek kıl, bizi Ramazan ayına ulaştır diye dua edermiş. 3 Ayların önemi ve faziletleri sadece bu kadar değil tabi ki.

REKLAM

Bu aylar içinde 4 tane mübarek gece (kandil gecesi) vardır. Regaib, Miraç, Berat ve Kadir geceleri bu mübarek 3 ayların içindedir. Recep ve Şaban, rahmet ayı olan Ramazan'ı karşılayan aylardır ve Müslümanlara Ramazan ayının yaklaştığını müjdeler.

3 ayların manaları

Tüm aylar, günler dinimizde mübarektir ama bazı aylar daha faziletli görülmüştür. Nasıl ki İslam dininde Cuma günleri diğer günlere göre daha faziletlidir bu aylarda öyledir. Bu 3 ayında anlamı şu şekildedir;

Recep ayı hazırlık ayı demektir, yüceltilmiş, içine ikramlar konulmuş aydır.

Şaban ayı hayır ayı demektir, şaban, kelime manası itibariyle dağılan, saçılan manalarına gelmektedir.

Ramazan ayı bereket ayı demektir, ramazan ayı on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisidir.

Bu ayların içinde de en faziletlisi Ramazan ayıdır. Ramazan ayında Müslümanlara farz olan oruç ibadeti, Hz. Peygamber'in (Sav) devamlı kıldığı ve sünnet olan Teravih namazı ve Kur'an'ın indirildiği gece olan Kadir gecesi bulunmaktadır. Bu nedenle Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur; "Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan'da ümmetimin ayıdır."

Üç aylar nasıl geçirilmeli

Peygamber Efendimiz (Sav) her zaman ibadet ve tövbe ederdi. Ama recep ayı girdiğinde daha çok ibadet etmiş ve ümmetine de 3 aylar içerisinde ibadetlerini çoğaltmasını, tövbe ve istiğfarlarını arttırmasını ve günahlardan kaçınmamızı tavsiye etmiştir. Recep ve Şaban aylarında nafile oruçlar tutulması, Ramazan ayının tamamında ise farz oruçların tutulması ayetlerde ve hadislerde belirtilmiştir.

Şaban ayı için Hz. Aişe (ra) şöyle rivayet etmiştir;

"Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şabanın tamamını oruçla geçirirdi." (Buhari)

Recep ayı içinde Hz. Peygamber'in (Sav) şu hadisleri vardır;

"Receb ayında Allahü teâlâya çok istigfar edin; çünkü Allahü teâlânın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer." (Deylemi)

Ramazan ayının, orucun ve teravih namazının faziletleri ise hadisi şeriflerin yanı sıra Kur'an ayetlerinde de tebliğ edilmiştir;

"(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir." (Bakara suresi, 185. ayet)

Bu 3 aylarda Müslümanlar namaz ibadetlerine devam ederken, bunlarla beraber teheccüd namazı, kuşluk namazı, evvabin namazı gibi nafile namazları da kılmaya özen göstermelidir. Kur'an-ı Kerim Ramazan ayı içinde indirilmeye başlandığından Kur'an okumaya daha fazla vakit ayrılmalı, Ramazan ayı Kur'an ayı olarak ta değerlendirilmelidir.

3 Ayların önemi ve fazileti için kısaca bol bol ibadet etmeliyiz, bol bol tövbe ve istiğfar etmeliyiz, daha fazla Kur'an okumalıyız, dualarımıza her zamankinden daha fazla vakit ayırmalıyız. Kısaca mübarek üç ayların önemini fırsat bilmeli ve değerlendirmeliyiz.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir