namaz
namaz sitesi menü

Cennetin Kapıları Nelerdir

İslam'a göre Cennet; Allah'a iman etmiş müminlerin içinde sonsuz olarak kalacakları, çeşitli nimetlerle bezenmiş olan, öldükten sonra ebedi mutluluk veren yerdir. Cennet tasviri ile ilgili bir çok ayet ve hadis bulunur. Bu hadislerin bazılarında Cennetin kapıları olduğu ve bu kapıların neler olduğundan bahsedilir. Hadislere göre cennetin 8 kapısı olduğunu ifade edilmektedir.

REKLAM

"Her amel sahibi için ayrılan bir kapı vardır ki, onu işleyen kimse o kapıdan çağrılır." (Müsned)

Cennetin kapıları farklı hadislerde zikredilmiş ve bu kapıların neler olduğu, isimleri ve bundan da öte bu kapılardan kimlerin girebileceğinden bahsedilmiştir. Kısaca bir arada 8 kapı şöyledir; Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka, Zikir, Af, Hac, Eymen veya mübarek.

Hadisler

Bu manevi kapılar bir nevi cennetin anahtarlarıdır. Örneğin "Namaz cennetin anahtarıdır" hadisinde Salat (namaz) kapısı işaret edilebilir. Bir çok farklı hadisi şeriflerde bu kapıların isimleri zikredilmiştir;

"Kim Allah yolunda, malından iki şey harcarsa, cennetin kapılarından ‘Allah’ın kulu! Burası güzeldir, buradan girin.’ diye çağrılır. Namaz ehli olanlar / sürekli namazını kılanlar, Salat (namaz) kapısından çağrılır. Cihad ehli olanlar, Cihad kapısından çağrılır. Oruç ehli olanlar / sürekli oruçlarını tutanlar Reyyan (su içip kanan) kapısından çağrılır. Sadaka ehli olanlar /daima sadaka verenler, Sadaka kapısından çağrılır." (Buhari)

"Cennetin bir kapısı vardır, ondan yalnız affedenler girecektir."(İbn Hacer)

Cennetin kapıları bir tasvirdir yani dünyadaki gibi bir kapı düşünülemez. Bu kapıların boyutu, mesafesini, şekli insanın aklı hayali almaz. Cennetin güzelliğini, sonsuzluğunu nasıl hayal edemiyorsak bu cennetin kapılarının da nasıl olacağını düşünemiyoruz. Allah Kur'an da cennetin var olduğunu ve nasıl cennete gidileceğini tebliğ etmiştir;

"İman edip salih ameller işleyenler ise cennetliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır." (Bakara suresi, 82. ayet)

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir